Strona główna Wydarzenia Świebodzice Rusza program antysmogowy w Świebodzicach

Rusza program antysmogowy w Świebodzicach

0

200 tys. zł przez najbliższe trzy lata przeznaczy gmina Świebodzice na wymianę pieców centralnego ogrzewania opalanych tradycyjnym paliwem stałym. Na ostatniej sesji świebodzicka Rada Miejska przyjęła uchwałę o możliwości ubiegania się o dotacje na ten cel. W roku bieżącym miasto przeznaczy na zadanie 30 000 zł, w kolejnym 100 000 zł. a w 2020 – 70 000 zł.

Uchwała dotyczy zasad i trybu postępowania przy udzielaniu dotacji celowej na dofinansowanie zadań inwestycyjnych, związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie gminy Świebodzice. Zgodnie z jej zapisami, miasto będzie udzielać dotacji na zmianę systemu ogrzewania, opartego na paliwie stałym, a więc na – ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, olejowe oraz pompy ciepła.

Główną intencją przyjętych przepisów jest zachęcenie mieszkańców gminy do likwidacji tradycyjnych pieców, opalanych węglem. Warunkiem otrzymania dotacji jest likwidacja w mieszkaniu wszystkich źródeł ciepła, opartych na tym paliwie.
Wysokość dotacji wynosić będzie do 40 % kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej, niż 3 0000 zł.

Gmina w sumie zamierza przeznaczyć na wymianę pieców 200 tys. zł z własnego budżetu. Jeśli uda się pozyskać na to dodatkowe środki z zewnątrz – a będą podejmowane takie starania – to pieniędzy, a co za tym idzie dotacji na wymianę pieców, będzie więcej – zaznacza burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wnioski będzie można składać jak tylko uchwała zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw Województwa Dolnośląskiego. Wniosek będzie możliwy do pobrania elektronicznie, z Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Świebodzice, zakładka Ochrona środowiska, a także bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska UM, ul. Żeromskiego 27, pok. Nr 3.

***
1 lipca 2018 r. na terenie województwa dolnośląskiego wejdą nowe przepisy. Dotyczą one przede wszystkim zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych: węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm; mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Przepisy będą zawierały także zakaz montowania nowych pieców na węgiel.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykułPrzez uszkodzoną szynę pociągi utknęły w polu
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]