Strona główna Wydarzenia Żarowskie Centrum Przesiadkowe w budowie

Żarowskie Centrum Przesiadkowe w budowie [FOTO]

0

Centrum Żarowa i ulica Dworcowa przypominają wielki plac budowy. Wszędzie spotkać można koparki i ekipy budowlane, a mieszkańcy i użytkownicy ruchu drogowego muszą liczyć się z utrudnieniami komunikacyjnymi. Trwa budowa zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, w ramach którego powstanie rondo i przebudowane zostanie skrzyżowanie ulic Dworcowej, Armii Krajowej, Mickiewicza i Krasińskiego.

Równolegle na tym terenie realizowane są jeszcze dwie inne duże inwestycje, które za kilka miesięcy również zmienią wizerunek tego miejsca. Jedna z nich to kompleksowy remont dworca kolejowego, a druga budowa ścieżki rowerowej wraz z przebudową parkingów i nowym oświetleniem przy ulicy Krasińskiego. Przebudowa skrzyżowania oraz budowa nowej ścieżki rowerowej wraz z parkingami i oświetleniem realizowane są w ramach dużego projektu unijnego, na który gmina otrzymała ponad 4 miliony złotych dofinansowania.

W tym jednym miejscu realizowane są trzy duże inwestycje unijne. Jest to remont dworca, którego inwestorem jest PKP S.A. Prace przy jego remoncie mają wpływ na tempo pozostałych inwestycji tutaj realizowanych – mówi burmistrz Żarowa, Leszek Michalak.

Drugim ważnym zadaniem jest budowa Centrum Przesiadkowego, w ramach którego powstanie rondo. W tej chwili trwają prace poprzedzające związane z przygotowaniem kanalizacyjnym i z wybudowaniem nowych wodociągów pod samym rondem, aby w przyszłości nie dochodziło do żadnych awarii. To wiąże się niestety z pewnymi utrudnieniami, nie tylko w ruchu drogowym, ale także w przerwach w dostawie wody. W ramach tej inwestycji rozpoczęliśmy także prace w kierunku budowy ścieżki rowerowej i parkingów przy ul. Wiejskiej w Żarowie – wyjaśnia burmistrz.

Trzecią inwestycją unijną, na którą pozyskaliśmy środki finansowe jest budowa kolejnej ścieżki rowerowej, nowych chodników i przebudowa parkingów wzdłuż ulicy Krasińskiego. Zgodnie z podpisanymi umowami z wykonawcą, inwestycje mają potrwać do końca sierpnia – dodaje.

Cały teren zmieni swój wizerunek, zwłaszcza odcinek ulicy Dworcowej i Krasińskiego w Żarowie. Do tego czasu jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo być może w pewnym momencie zostanie zamknięte całe główne skrzyżowanie. – Na tym etapie wykonywane są prace wodociągowe na głównym skrzyżowaniu wraz z kanalizacją deszczową. Prace odbywają się bez zamknięcia całego skrzyżowania, aby te uciążliwości drogowe były jak najmniejsze. Przewidujemy zamknięcie głównego skrzyżowania, ale na okres krótkotrwały, aby nie powodować jeszcze większych utrudnień – mówi Jakub Korona, kierownik robót.

Przebudowane skrzyżowanie i nowo rondo, które już niebawem pojawi się w tym miejscu ma rozładować ruch, który niejednokrotnie przy zamkniętym przejeździe kolejowym jest bardzo duży. Dodatkowo, zagospodarowany zostanie również cały teren przy ul. Krasińskiego w Żarowie. Powstanie tam ścieżka rowerowa, nowy chodnik wraz z oświetleniem ledowym, a elementem uzupełniającym projektu będzie również zagospodarowanie zieleni miejskiej.

Wartość całej inwestycji, która powstanie w ramach projektu „Wdrażanie Strategii Niskoemisyjnych – budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego w Żarowie oraz budowa dróg rowerowych, ciągów pieszych wraz z oświetleniem na terenie miasta Żarów” to kwota 5 114 351,75 zł, przyznane dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 to kwota 4 347 198,99 zł.

/Magdalena Pawlik, rzecznik prasowy UM w Żarowie/

Poprzedni artykułZderzenie za Pszennem [FOTO]
Następny artykułPróbowała oszukać starszą osobę