Strona główna Wydarzenia Szykują się na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Szykują się na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

2

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, Młodzieżowa Rada Miasta, urzędnicy, społecznicy, władze samorządowe i radni spotkali się na pierwszym roboczym spotkaniu społecznego komitetu, którego celem jest opracowanie programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – informuje Urząd Miejski w Świdnicy.

Zdjęcie UM w Świdnicy

W tym roku obchody najważniejszego święta państwowego nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości będzie rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość – czytamy w komunikacie UM. Prace nad jego szczegółowymi założeniami rozpoczął,  komitet społeczny. W jego skład weszły organizacje społeczne, polityczne, religijne i kulturalne, dla których obchody tego wydarzenia są niezwykle ważne.

Pierwsze spotkanie komitetu zaowocowało kilkoma ciekawymi pomysłami m.in. stworzenie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja Balu Niepodległości, wydanie okolicznościowej monety, budowa trwałego pomnika bądź pamiątkowej tablicy czy biało-czerwony festyn dla mieszkańców. To, które z pomysłów znajdą się w ostatecznym programie obchodów, zostanie wypracowane na kolejnych spotkaniach komitetu. Swoje propozycje i programy opracowały już wcześniej miejskie jednostki – Świdnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości trwać będzie co najmniej 100 dni. W ich trakcie odbędą się mniejsze i większe wydarzenia dla różnych grup społecznych.

– Nie zamykamy swoich drzwi przed nikim. Nie ważne, jakie dana osoba czy organizacja wyznaje poglądy polityczne czy religijne. Jeżeli ktoś chce świętować to wyjątkowe wydarzenia w sposób szczególny i ma na to ciekawy pomysł, to zapraszamy do współpracy. Nasza robocza grupa jest otwarta. Jeśli macie Państwo ciekawe pomysły, zapraszamy do Urzędu Miejskiego do Referatu Kultury – mówiła Joanna Trojan-Skała, koordynator obchodów (email: [email protected], tel: 74 856 28 36).
Rocznica odzyskania niepodległości wiąże się także z rocznicą przyznania kobietom w Polsce czynnych praw wyborczych.

/UM w Świdnicy, opr. red./

Poprzedni artykułŚwidnica wczoraj i dziś. Ul. Strzelińska
Następny artykułStudniówka świdnickiego „Kasprowicza” [FOTO]