Strona główna Kultura Świdnickie krajobrazy malowane przez dzieci

Świdnickie krajobrazy malowane przez dzieci [FOTO]

0

Około 200 prac najmłodszych świdniczan oraz dzieci z partnerskiego miasta Trutnov zdobi jedno z pięter świdnickiej wieży ratuszowej. Rysunki, wyklejanki, obrazki, witraże czy wydrapywanki przedstawiające świdnickie zabytki, krajobrazy i elementy architektoniczne powstały podczas warsztatów odbywających się w trakcie spacerów po Świdnicy.

Otwarcie wystawy prac plastycznych i rozdanie nagród podsumowało projekt „Domowe krajobrazy i ich opowieści”. W ramach przedsięwzięcia, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa, za pośrednictwem Euroregionu Glacensis, zorganizowano wraz z partnerami z Trutnova wycieczki krajoznawcze dla polskich i czeskich dzieci.

W Świdnicy najmłodsi wzięli udział w siedmiu wycieczkach tematycznych, podczas których odbyły się warsztaty plastyczne. Na zajęciach powstały prace wykonane różną techniką i na różnorodnych materiałach, w tym chociażby rysunki na szkle, deseczkach, wyklejanki czy też wydrapywanki. Przedstawiają one m.in. zabytki, krajobrazy i elementy architektoniczne Świdnicy.

Prace od wczoraj zdobią pierwsze piętro wieży ratuszowej w Świdnicy, a najlepsze z nich zostały nagrodzone. Wyróżnienia, dyplomy i upominki wręczyła 33 wyróżnionym polskim i czeskim dzieciom prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska. Laureaci otrzymali także specjalną publikację, która jest efektem projektu. Znajduje się w niej siedem książeczek, które dotyczą poszczególnych miejsc odwiedzanych przez dzieci na wycieczkach. Książki zawierają trochę historii o Świdnicy, jej legendy, a także zagadki i rebusy, a ozdobione są m.in. nagrodzonymi pracami.

Wystawa w wieży ratuszowej potrwa do końca stycznia. Analogicznie podobna wystawa otwarta została także w Galerii Miejskiej Trutnovie. Okolicznościową publikację ze spacerów po Świdnicy można bezpłatnie otrzymać w Informacji Turystycznej, Urzędzie Miejskim w Świdnicy i w Świdnickim Ośrodku Kultury.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułMężczyzna potrącony na pasach [FOTO]
Następny artykułDerby dla Olimpii. Dotkliwa porażka seniorek Polonii Świdnica! [FOTO]