Strona główna Sport Siatkówka Odszedł Ryszard Kruk – były trener siatkarek Polonii!

Odszedł Ryszard Kruk – były trener siatkarek Polonii!

1

W wieku 70 lat zmarł Ryszard Kruk, były trener reprezentacji Polski mężczyzn w siatkówce. Siatkarz, a następnie uznany trener pochodził z Nowej Rudy, odszedł w sobotę, 27 stycznia. W trakcie swojej kariery trenerskiej przez 2,5 roku związany był także z siatkarkami Polonii Świdnica. W tym czasie zaliczył podwójny awans, prowadząc zespół z III do I ligi!

Jako zawodnik Ryszard Kruk bronił barw m.in. Odry Wrocław (także na poziomie ekstraklasy, Victorii Wałbrzych i Chełmca Wałbrzych. Występował również w reprezentacji Polski juniorów (1966-1968). W 1973 ukończył studia trenerskie w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Po studiach pracował jako instruktor siatkówki w Victorii Wałbrzych. Od 1974 był trenerem męskiej drużyny Chełmca Wałbrzych, z którym wielokrotnie zdobywał awans do ekstraklasy,. W sezonie 1991/1992 jego drużyna zajęła 4. miejsce w kraju. W 1993 roku wywalczył największy sukces w historii Chełmca, sięgając po Puchar Polski. Juniorów Chełmca poprowadził ponadto do trzech tytułów mistrza Polski (1989, 1990, 1992). W latach 1992–1993 był trenerem polskiej kadry narodowej juniorów. W 1993 został trenerem polskiej kadry narodowej seniorów. Prowadził reprezentację na Uniwersjadzie w Buffalo, zdobywając srebrny medal, a następnie w Mistrzostwach Europy w 1993 (7. miejsce). W latach 2003 – 2006 był trenerem seniorek MKS-u Polonia Świdnica. W tym czasie wprowadził zespół z III do II ligi, a następnie zaliczył jeszcze awans o szczebel wyżej – na parkiety I ligi.

Podczas rozgrywanego w ten weekend we Wrocławiu turnieju finałowego Pucharu Polski mężczyzn, Ryszard Kruk miał zostać uhonorowany tytułem Zasłużony Trener Piłki Siatkowej w Polsce.

Poprzedni artykułGorący luty w CINEMA3D [KONKURS]
Następny artykułMistrzowie parkowania [FOTO]