Strona główna Kultura Ludowy koncert w świdnickiej bibliotece

Ludowy koncert w świdnickiej bibliotece

0

Na ludową nutę w świdnickiej bibliotece wystąpią „Ale Babki” z gminy Świdnica. Folklorystyczny zespół, grający i śpiewający już od 25 lat, zaprezentuje swój program artystyczny 23 stycznia o godz. 16.00.

Zespół „Ale Babki” powstał w drugiej połowie 1992 roku. Utworzono go jako reprezentujący gminę duży zespół utworzony z trzech nadal samodzielnych zespołów  „Złoty Kłos” ze Słotwiny, „Jubilatki” z Witoszowa i „Kalina” z Pogorzały.

W okresie tworzenia zespołu „Ale Babki” łącznie w skład tworzących go zespołów wchodziło 44 śpiewających pań („Złoty Kłos – 15 , „Jubilatki” – 15 , „Kalina” – 14), ale nie wszystkie mogły wyjeżdżać na występy do innych miejscowości, toteż na scenie występowało ich nie więcej jak 36, co i tak czyniło go jednym z najliczniejszych spotykanych amatorskich zespołów ludowych.

Kierownictwo muzyczne nad zespołem sprawowała od roku 2006 pani Hanna Raszkiewicz. Zasłużona animatorka kultury zmarła w czerwcu ubiegłego roku. Szefem kapeli jest Zdzisław Christ. Skład zespołu uzupełniają także muzycy: Krzysztof Świgost – skrzypce, Kazimierz Kurzydło – perkusja, Aleksandra Gawron – skrzypce, Dominik Smolarek – klarnet. Opiekę nad zespołem piastuje Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy.

W historii swojej działalności zespół „Ale Babki” otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Do znaczących osiągnięć zespołu należy zdobycie prestiżowej nagrody „Grand Prix” podczas Ogólnopolskiego Festiwalu spotkań Artystycznych Seniorów w Międzyzdrojach w 2013 roku oraz w 2016 .

Członkowie zespołu prezentują piosenki własnego autorstwa oraz innych twórców ludowych, a cały repertuar w zależności od okoliczności przygotowywany jest w oparciu o polską tradycję i kulturę ludową.

/oprac. AN/

Poprzedni artykułŚmieci po sufit, szczury. Nikt nic nie mógł zrobić? [FOTO]
Następny artykułBarwnie i radośnie na świdnickich jasełkach [FOTO]