Strona główna Wydarzenia Listy, fotografie i filmy żarowian zamknięte w Kapsule Czasu

Listy, fotografie i filmy żarowian zamknięte w Kapsule Czasu

0

Przez ponad miesiąc organizatorzy wydarzenia – Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl przy współpracy z Urzędem Miejskim w Żarowie, za pośrednictwem Skrzynki Poczty Historycznej oraz Biblioteki Publicznej, zbierali listy oraz pliki cyfrowe od mieszkańców gminy Żarów w ramach akcji „Kapsuła czasu – Zamykamy na 25 lat”.

Mieszkańcy Żarowa, okolicznych wsi oraz miłośnicy Żarowa, dostarczyli 48 listów drukowanych-pisanych, które po upływie ćwierć wieku zostaną dostarczone do adresatów. Jeżeli na kopercie nie znajdą się wyraźne wskazówki listy zostaną otworzone i opublikowane w mediach.

Poza korespondencją adresowaną do rodziny, przyjaciół, do samych autorów listów, do społeczności żarowskiej – w kapsule czasu znajdują się  także pliki cyfrowe. – Na nośniku pamięci zapisaliśmy przesłane przez artystów oraz uczniów z terenu 58-130 nagrania audio (studyjne realizacje), autorskie filmy poklatkowe, a także zdigitalizowane fotografie pochodzące z rodzinnych albumów oraz zdjęcia ze smartphonów – mówią organizatorzy.

Podstawą kapsuły są materiały (historie dźwiękowe nagrane przez 10 zaproszonych narratorów, edukacyjne foto-slajdery oraz fotorelacja z całego przedsięwzięcia) stworzone w ramach projektu „Opowiadania o mieście”, który realizowany był od lipca do grudnia 2017 roku, w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które otrzymał Tomasz Nycz.

Wszystkie pozyskane materiały zostały zabezpieczone oraz umieszczone w samym sercu rdzenia kapsuły (zbudowanego z części ufundowanych przez Zakład Metalowy Pana Wiesława Kądziołka), która znajduje się przy ul. Dworcowej 2 (tuż przy deptaku prowadzącym na żarowskie targowisko). Instalacja została ufundowana i wykonana z 104 cegieł klinkierowych umieszczonych na izolowanym podłożu przez zespół Arkadiusza Brońskiego z firmy ogólnobudowlanej Tadeusza Brońskiego. Profesjonalny cokół na samym jego szczycie posiada ceramiczną płytę stworzoną przez firmę Colorobbia z Żarowa, zawierającą informację o czasie otwarcia kapsuły. Będzie to data – 8 grudnia 2042 roku.

Instalacja w centrum miasta, będzie spełniać przez 25 lat funkcję miejsca pamięci – poza kapsułą, na poszczególnych cegłówkach będziemy sukcesywnie umieszczać tabliczki z datami ważnych dla gminy Żarów jubileuszów, uroczystości, wydarzeń.

/oprac./
/źródło: Urząd Miejski w Żarowie/

Poprzedni artykułSzlachetna Paczka z Witoszowa Dolnego
Następny artykułKobieta targnęła się na życie podczas komorniczej egzekucji. Koniec śledztwa