Strona główna Kultura Finał projektu

Finał projektu

0

Zbliża się ostatnie spotkanie z cyklu Lekcje sztuki. Na finał projektu do Świdnicy powraca Karolina Wycisk, a wraz z nią taneczne rewolucje – temat jej wykładu, na który zapraszamy już w najbliższy czwartek, 7 grudnia, o godzinie 18:00, do Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy.

Wykład będzie wyjątkowy nie tylko ze względu na temat – jest to również spotkanie finałowe w cyklu Lekcje sztuki, który dodatkowo zostanie uświetniony wizytą specjalnego gościa, choreografa Piotra Soroki z teatru pantomimy.

 Prowadząca nawiąże do książki „Lekcje tańca dla starszych i zaawansowanych” Bohumila Hrabala. Choć powieść ma niewiele wspólnego z tradycyjnym instruktażem, a właściwie do tańca odwołuje się wyłącznie w tytule – jest dla autora pretekstem do opowieści o relacjach i zdarzeniach. Podkreśla to współczesne znaczenie tańca, który jest jednym z elementów sieci i komunikowania się, nie tylko kreuje bohaterów i poprzez ruch opowiada historie. W rzeczywistości tańczyć mogą wszyscy, a na choreografię życia codziennego składa się zarówno ruch ludzi, jak i zwierząt czy pojazdów. Na tym właśnie skupi się Karolina, która podczas wykładu zastanowi się, czy na co dzień zdajemy sobie sprawę z performatywnej siły ruchu. Zastanawiające jest to, jak odbierać lekcję dotyczącą tańca, właściwie nie wstając z krzesła. O tym przekonamy się już w najbliższy czwartek.

Karolina Wycisk – doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, krytyczka teatru i tańca, kuratorka. Szefowa Fundacji Performat. Realizuje projekty edukacyjno-artystyczne w obszarze teatru, tańca współczesnego i performansu. Kuratorka festiwalu polskiego tańca IDIOM w Pradze, związana z Dolnym Śląskiem.

Piotr Soroka – twórca ruchu scenicznego, choreograf, animator kultury. Ukończył animację kultury specjalność sztuki widowiskowe na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz Kurs Choreografii Scenicznej. W ubiegłym roku został laureatem plebiscytu „30 Kreatywnych Wrocławia”.

W ramach projektu świdniczanie posłuchali Joanny Gniady opowiadającej o sztuce plakatu, Karoliny Wycisk mówiącej o tańcu, obejrzeli wernisaż wystawy Jakuba Zasady oraz dowiedzieli się od Magdaleny Kreis, w jaki sposób można rozmawiać z dziećmi o sztuce. Ponadto, Anna Bieliz przybliżyła nowoczesne formy budowania lokalnej tożsamości, a Natalia Romaszkan wspólnie z uczestnikami zastanowiła się nad rolą artystów w miejskiej przestrzeni publicznej.

Lekcje sztuki są propozycją dla dorosłych mieszkańców Świdnicy, którzy w zgiełku codziennych zajęć nie mogą znaleźć czasu na rozwijanie swoich zainteresowań. Dzięki spotkaniom w ramach projektu  mogą być na bieżąco z tym, co nowe i inspirujące na polach kultury i sztuki.  „Lekcje sztuki dla zaawansowanych” są pomysłem Fundacji Ładne Historie. Organizatorzy proponują spotkania z ekspertami z dziedzin designu, teatru, tańca czy multimediów, którzy dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem i poznają ich zdanie na tematy poruszane podczas wykładów. Spotkania mają charakter otwarty.

Partnerem projektu „Lekcje sztuki dla zaawansowanych” jest Fundacja PZU.

/Paulina Strzyżewska, Fundacja ładne Historie/

Poprzedni artykułNadzwyczajne złagodzenie kary za zabójstwo
Następny artykułZerwane koło omal nie doprowadziło do tragedii