Strona główna Wydarzenia Świdnica Co to znaczy niepełnosprawność?

Co to znaczy niepełnosprawność?

0

Z jakimi ograniczeniami każdego dnia muszą mierzyć się osoby niewidome, niesłyszące, z niepełnosprawnością ruchową sprawdzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy. W zajęciach wzięło udział 200 dzieci.

Zorganizowane 4 grudnia w ramach Dnia Osób Niepełnosprawnych warsztaty opisują opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Wojciech Poznański, Artur Sara i Adam Miszkuro:  „Dzieci miały za zadanie m.in. kozłować i  rzucać piłkę do koszykówki, przejść po równoważni przy pomocy kolegi lub koleżanki, bronić strzałów na bramkę i to wszystko z zawiązanymi oczami. Oprócz tego w rękawicach kuchennych uczniowie musieli chwytać piłkę do tenisa ziemnego, układać klocki oraz piramidy z kubków Speed Stacks.  Na innych stanowiskach dzieci rysowały  figury geometryczne oraz pisały swoje imię za pomocą długopisu trzymanego stopą i w ustach nie pomagając sobie przy tym rękami.  Jednym z trudniejszych czynności z jakimi zmagali się uczniowie było odczytywanie wyrazów z ruchu ust wymawianych przez  kolegów i koleżanek, mając na uszach słuchawki.”

Na znak zrozumienia i solidarności z niepełnosprawnymi uczniowie ubrali się na niebiesko i na tym nie koniec akcji. Wychowawcy w najbliższych dniach przeprowadzą lekcje, podczas których uczniowie dowiedzą się, jak mądrze pomagać osobom z różnymi niepełnosprawnościami. W szkole został także ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Bliżej siebie”. Akcja jest jednym ze sposobów uczenia empatii i szacunku do osób niepełnosprawnych.

/opr. red./
Zdjęcia SP 1

Poprzedni artykułDwa zwycięstwa młodziczek Polonii [FOTO]
Następny artykułŚwięto kina już 9 i 10 grudnia!