Strona główna Kultura Wystawa „Historia nauczycielką życia” w Wieży Ratuszowej

Wystawa „Historia nauczycielką życia” w Wieży Ratuszowej

0

Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski stali się inspiracją do tworzenia prac, w ramach organizowanego przez świdnicki Areszt Śledczy konkursu „Historia nauczycielką życia”. Pokonkursową wystawę z obrazami i rzeźbami ukazującymi polskich bohaterów narodowych będzie można oglądać od piątku, 10 listopada w Wieży Ratuszowej w Świdnicy.

Uroczyste rozpoczęcie wystawy prac pokonkursowych, które nadeszły do świdnickiego aresztu w ramach organizowanego przez nas konkursu „Historia nauczycielką życia” („Historia magistra vitae”) T. Kościuszko i J. Piłsudski – symbole bohaterstwa i patriotyzmu, odbędzie się w piątek, 10 listopada o godz. 14.30 w Wieży Ratuszowej w Świdnicy. Podczas wydarzenia zaplanowano także odczytanie werdyktu jury i wręczenie nagród.

Celem konkursu Historia nauczycielką życia” była popularyzacja historii Polski i krzewienie postaw patriotycznych, ale również rozwijanie zainteresowań oraz umiejętności i zdolności manualnych osób pozbawionych wolności. Równie ważne było także wykształcenie nawyku poszanowania dóbr kultury materialnej i eliminowanie agresywnych, destrukcyjnych oraz niszczycielskich zachowań. Ponadto dzięki udziałowi w tym konkursie możliwe było włączenie skazanych do udziału w uroczystych obchodach patronów roku 2017.

W ramach konkursu uczestnicy wykonali obrazy lub rzeźby (popiersia) prezentujące sylwetkę wybranego bohatera – J. Piłsudskiego lub T. Kościuszki. Wykonane prace oceniane było przez członków jury, wśród których będą specjaliści z zakresu malarstwa i rzeźby. Do Aresztu Śledczego w Świdnicy dotarło kilkadziesiąt prac konkursowych, z tego wiele o wyjątkowych walorach artystycznych. Na autorów trzech najlepszych w kategorii obraz i rzeźba czekają bardzo atrakcyjne nagrody, w tym telewizory, odbiorniki CD i radioodbiorniki.

/oprac./

Poprzedni artykułObronić świdnicką twierdzę
Następny artykułEfektowna seria dobiegła końca!