Strona główna Temat dnia Tragedia więźniów Gross Rosen na unikalnych zdjęciach z 1945 roku

Tragedia więźniów Gross Rosen na unikalnych zdjęciach z 1945 roku

0

Nagie, wychudzone ciała więźniów ułożone w rzędzie, pozostałości po wysadzonym krematorium i baraki widnieją na zdjęciach wykonanych w 1945 roku, które przez kilkadziesiąt lat pozostawały jedynie na negatywach. Fotografie dokumentujące to, co zastali żołnierze wyzwalający obóz Gross Rosen, opublikowała Gazeta Wyborcza.

Jak pisze Agnieszka Dobkiewicz w artykule „Nieznane zdjęcia Gross-Rosen – krematorium i ludzkie ciała”, do zdjęć dotarła Katarzyna Pawlak-Weiss, zastępca dyrektora wrocławskiego IPN dokonując kwerendy archiwów IPN.Jest to jedyny dokument fotograficzny, pokazujący obóz w tamtym okresie. To także dowód na to, jak okrutny los spotkał więźniów, trafiających do Gross Rosen.

Zdjęcia wykonał w 1945 roku Tadeusz Ignacy Rylski, żołnierz i  fotograf AK, zatrudniony później w czołówce Filmowej. Zmarł w 1983 roku, a fotografie z obozu w Rogoźnicy pozostały niewywołane. Negatywy kilka lat temu IPN-owi przekazała żona fotografa.

W KL Gross Rosen i jego 100 filiach zostało zamordowanych lub zmarło w wyniku głodu i  katorżniczej pracy 120 tysięcy osób.

/opr. red./
Zdjęcia archiwum IPN

 

Poprzedni artykułW planach miasta bulwar, a w rzeczywistości?
Następny artykułDostawczak uderzył w miejski autobus [FOTO]