Strona główna Wydarzenia Okres próbny – co warto o nim wiedzieć?

Okres próbny – co warto o nim wiedzieć?

0

Po znalezieniu interesującej oferty pracy, wysłaniu profesjonalnej aplikacji i przejściu kolejnych etapów rekrutacji, możemy otrzymać propozycję pracy. Aby zweryfikować nasze umiejętności i kwalifikacje, pracodawcy na początku proponują zatrudnienie na okres próbny. W tym czasie mamy okazję sprawdzić, czy praca w danej firmie rzeczywiście nam odpowiada.

Umowa o pracę na okres próbny – kodeks pracy

Przepisy dotyczące umowy terminowej zawieranej na okres próbny znajdują się w rozdziale II kodeksu pracy: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141. Można ją zawrzeć jeden raz, na okres wynoszący maksymalnie 3 miesiące. Po upływie tego czasu stosunek pracy samoczynnie wygasa. Po okresie próbnym pracodawca może zaproponować nam umowę na czas określony lub nieokreślony.

Zawarcie umowy na okres próbny jest dopuszczalne tylko raz, chyba że:

  • pracownik ma być ponownie zatrudniony na innym stanowisku;
  • od poprzedniego okresu próbnego upłynęły 3 lata – w takiej sytuacji umowę można podpisać ponownie, ale nie więcej niż jeden raz.

Prawa pracownika w trakcie okresu próbnego

Umowa zawarta na okres próbny może zostać wypowiedziana przez obie strony. Okres wypowiedzenia wynosi:

  • 3 dni robocze, gdy okres próbny miał trwać maksymalnie 2 tygodnie;
  • 1 tydzień, gdy okres próbny miał trwać dłużej niż 2 tygodnie;
  • 2 tygodnie, gdy okres próbny miał trwać 3 miesiące.

Pracownikowi przysługuje odszkodowanie, gdy umowa została zerwana z naruszeniem przepisów prawa pracy. Rekompensata należy się za czas, przez który miał trwać stosunek pracy.

Odbywając okres próbny mamy również prawo do urlopu. Z każdym przepracowanym miesiącem należy nam się 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego, który zależy od tzw. stażu urlopowego. Kodeks pracy zapewnia specjalną ochronę pewnym grupom zatrudnionych, np. kobietom w ciąży. W przypadku umowy na okres próbny zawartej na czas krótszy niż 1 miesiąc ochrona nie przysługuje. Pracodawca może np. wręczyć ciężarnej podwładnej wypowiedzenie i nie musi przedłużać umowy do dnia porodu. Stosunek pracy przedłuża się z mocy prawa w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony.

Wynagrodzenie w okresie próbnym

Osobie zatrudnionej w oparcie o umowę na okres próbny przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 80% płacy minimalnej obowiązującej w danym roku. Pensja brutto, której wysokość wynika z umowy o pracę, jest pomniejszana o składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także o zaliczkę na podatek dochodowy. Wysokość składek wynika z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19981370887). Wymiar zaliczki na podatek dochodowy ustala się zgodnie z zasadami wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910800350). Wysokość płacy netto możemy obliczyć również, nie wdając się w zawiłości prawne. Aby otrzymać wynik, wystarczy skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń Pracuj.pl: https://kariera.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułChór synagogalny uczci pamięć ofiar Nocy Kryształowej
Następny artykułWypadek na trasie Świdnica-Strzegom [AKTUALIZACJA]