Strona główna Wydarzenia O archeologii eksperymentalnej z uczniami

O archeologii eksperymentalnej z uczniami [FOTO]

1

Warsztaty archeologii eksperymentalnej przygotowano dla uczniów  Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach. Dzieci miały okazję m.in. zobaczyć, jak wyglądały narzędzia, stroje, broń oraz surowce, które wykorzystywał człowiek w epoce kamienia oraz w tzw. okresie wpływów rzymskich. 

Warsztaty zorganizowane zostały dzięki współpracy Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie oraz firmy „Archeoreplica” ze Starego Górnika koło Oławy. Uczniowie klas 4-7, mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć, jak wyglądały narzędzia, stroje, broń oraz surowce, które wykorzystywał człowiek w epoce kamienia oraz w tzw. okresie wpływów rzymskich. Każdy uczestnik warsztatów mógł m.in. własnoręcznie mielić zboże za pomocą rozcieracza i kamienia żarnowego oraz rąbać drewno rogowym toporem. Zainteresowanie tematyką prezentowaną podczas warsztatów było ogromne, toteż nie zabrakło wielu pytań dotyczących życia człowieka w dawnych epokach.

Goszcząca w Mrowinach „Archeoreplica” od przeszło 10 lat zajmuje się badaniami eksperymentalnymi związanymi z technologią obróbki kości i poroża od epoki kamienia do średniowiecza. Przy swoich eksperymentach korzysta z nowoczesnego sprzętu w postaci mikroskopu stereoskopowego, metalograficznego i skaningowego. Wyniki tych badań prezentowane są na różnego rodzaju konferencjach oraz w publikacjach naukowych. Ważnym elementem działalności firmy ze Starego Górnika, jest archeoedukacja, która prezentuje życie naszych przodków. Zajęcia dydaktyczne specjalnie dobrane dla różnych grup wiekowych, kierowane są do przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, studentów oraz wszystkich zainteresowanych archeologią.

W przyszłym roku smak niesamowitej wędrówki w czasie do odległych epok historycznych, poznają także uczniowie z pozostałych placówek szkolnych w gminie Żarów.

/UM w Żarowie/

Poprzedni artykułWylądował w rowie [FOTO]
Następny artykułOd lat nie otrzymują podwyżek. Oświadczenie pracowników Szkoły Podstawowej nr 4