Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Droga do wolności w opowieściach seniorów

Droga do wolności w opowieściach seniorów

0

Ja wyglądała droga Polaków do wolności? Żywą lekcję historii, opowiedzianą przez pensjonariuszy DPS „Marconi” w Świdnicy mogli wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Lutomi Dolnej.

To już szóste spotkanie uczniów z seniorami. – Historia opowiedziana przez seniorów uświadomiła nam,  że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy – mówili uczniowie. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Z  tej okazji uczniowie SP w Lutomi Dolnej, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodziszczu i  Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy przedstawili podopiecznym DPS montaż słowno-muzyczny.

„Dzień Niepodległości”, pod kierunkiem pedagoga szkolnego Violetty Jędrasiewicz i bibliotekarza Grażyna Górniak. Swój wkład w spotkanie z seniorami włożyły również Ewa Tyszkiewicz i Irena Maj.  Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodziszczu –  Zbigniew Janus, który po przywitaniu mieszkańców DPS, zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu zapomnianych mogił żołnierzy w gminie Świdnica. Zadeklarował pomoc wolontariuszy przy porządkowaniu tych mogił.

Na spotkaniu uczniowie zaprezentowali nie tylko pieśni, ale również recytowali wiersze i przedstawili losy Polski w drodze do niepodległości. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Galowy strój, czerwone aksamitki i własnoręcznie wykonane biało-czerwone serduszka dodatkowo nadały imprezie patriotycznego charakteru.  Opowieści byłych partyzantów AK były żywą lekcją historii dla uczniów. Uczniowie z uwagą słuchali  relacji wojennych.

Wymiana doświadczeń  międzypokoleniowych uwrażliwia uczniów także na potrzeby ludzi starszych, m.in. potrzebę  mówienia i słuchania. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Zanikają rodziny wielopokoleniowe. Seniorzy nadal  są  „skarbnicą wiedzy i mądrości, dlatego warto organizować spotkania młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, przekazywać pasje –  podkreślają Violetta Jędrasiewicz i Grażyna Górniak, koordynatorki spotkania.

/Janusz Waligóra, rzecznik prasowy UG Świdnica/

Poprzedni artykułNielegalne porządki uchwycone w fotopułapce
Następny artykułUwaga! Mogą być problemy z rejestracją pojazdów