Strona główna Temat dnia Okresowe badanie techniczne samochodu – co powinieneś wiedzieć.

Okresowe badanie techniczne samochodu – co powinieneś wiedzieć.

0

Wizyta na stacji kontroli pojazdów jest przez większość kierowców traktowana jako niewygodny obowiązek, gdyż wiąże się z wydatkiem i poświęceniem czasu, który obecnie jest niezmiernie cenny.  Obok serwisu samochodowego Bosch w Świdnicy powstała jednak najnowocześniejsza w regionie Stacja Kontroli Pojazdów, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów. 

Przebieg przeglądu technicznego

Podczas badania sprawdzane są elementy samochodu mające znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Diagnosta sprawdza dokładnie układ oświetlenia samochodu.

Podzespoły takie jak żarówki czy instalacja elektryczna muszą być w pełni sprawne. Jeśli samochód jest wyposażony w reflektory halogenowe wymagane jest ich prawidłowe działanie. Dodatkowo podczas badania sprawdzane jest ustawienie świateł, aby zniwelować zjawisko oślepiania innych użytkowników drogi.

Kolejnym elementem sprawdzanym w trakcie badania jest ogumienie.

Diagnosta poddaje kontroli stan bieżnika opon. Głębokość bieżnika opony nie może być mniejsza niż 1,6mm.

Przy pomocy stanowiska wyposażonego w specjalne rolki, sprawdzana jest sprawność hamulców.

Aby wynik przeglądu technicznego był pozytywny, wskaźnik skuteczności hamulców roboczych musi przekraczać 50%. W przypadku hamulca ręcznego wskaźnik ten musi być większy niż 25%. Istotne jest również to aby różnica siły hamowania pomiędzy kołami jednej osi nie przekraczała 30%.

Innym kontrolowanym podczas badania elementem podwozia są amortyzatory.

Przy użyciu tzw. szarpaków sprawdzane są wszelkie luzy w elementach zawieszenia oraz układzie kierowniczym.

Diagnosta przy użyciu kanału dokonuje oględzin układu hamulcowego, sprawdza wycieki płynów eksploatacyjnych oraz oleju.

Bardzo ważnym elementem pojazdu jest silnik. Przy użyciu przyrządu do analizy spalin, diagnosta sprawdza poziom emisji spalin, dwutlenku węgla oraz innych gazów wydobywających się z wydechu auta.

Wszelkie nieprawidłowości w postaci przekroczonych norm emisji poszczególnych gazów mogą wskazywać na usterkę silnika.

W przypadku gdy samochód jest wyposażony w instalację LPG, konieczne jest okazanie dokumentu poświadczającego legalizację butli. Legalizacja jest wydawana raz na 10 lat.

Dodatkowo przy pomocy specjalnego czujnika sprawdzana jest szczelność całej instalacji.

Przypominamy, iż podczas przeglądu technicznego na wyposażeniu powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Bez tych elementów mimo dobrego stanu pojazdu, diagnosta nie wyda pozytywnej opinii o badaniu technicznym.

Podsumowując wszelkie usterki wykryte podczas badania powodują, iż samochód nie otrzyma pozytywnego wyniku badania technicznego. Ponadto jeśli usterki zagrażają bezpieczeństwu diagnosta zmuszony będzie zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.  Jeśli usterki są mniej istotne, kierowca otrzymuje zaświadczenie z listą podzespołów koniecznych do naprawy w ciągu 14 dni od badania. Po naprawie podczas kolejnej wizyty kierowca opłaca sprawdzenie elementów, które były wcześniej uszkodzone.

Zapraszamy wszystkich kierowców ze Świdnicy i okolic do wykonania przeglądów rejestracyjnych w nowo powstałej stacji kontroli pojazdów przy ulicy Westerplatte 55B. Zadzwoń i umów się na przegląd 74/ 662 60 82

Więcej o badaniach technicznych twojego auta znajdziesz na http://bosch.swidnica.pl/skp.html

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPowołani do dolnośląskiej kadry
Następny artykułDamian Daniel zdeklasował rywali i sięgnął po złoto MP!