Strona główna Wydarzenia Filtry samochodowe – jak często je zmieniać i jakie wybrać?

Filtry samochodowe – jak często je zmieniać i jakie wybrać?

2

Prawidłowe działanie każdego samochodu uzależnione jest od wielu czynników, między innymi od sprawnych filtrów samochodowych. Warto wiedzieć, że praktycznie każdy model samochodu posiada cztery rodzaje filtrów: filtr powietrza, filtr oleju, filtr paliwa i filtr kabinowy. Ich głównym celem jest zabezpieczenie poszczególnych układów i mechanizmów auta przez zanieczyszczeniami zewnętrznymi, dlatego muszą być w pełni sprawne.

Nie powinno więc nikogo dziwić, że przyjęło się wymienianie filtrów po zakupie używanego auta. Także w przypadku samochodów posiadanych od nowości wymiana filtrów konieczna jest po przejechaniu określonej ilości kilometrów. Warto o to zadbać i pamiętać o regularnej wymianie filtrów, żeby nie doprowadzić do poważnych usterek w samochodzie. W momencie kiedy poszczególne układy w aucie są źle chronione przez uszkodzone filtry może dojść do poważnych uszkodzeń podzespołów.

Wymiana filtrów
Wymiana filtra powinna być dla każdego kierowcy czynnością rutynową, na przykład filtr oleju powinno wymieniać się przy każdej wymianie oleju silnikowego. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba wybrać odpowiedni filtr do wymiany, a ich na rynku motoryzacyjnym jest naprawdę dużo. Ten artykuł przybliży co nieco temat odpowiedniego doboru filtrów samochodowych.

Przy wyborze filtra paliwa należy zwrócić uwagę na trzy sprawy:

  • szczelność,
  • papier adsorpcyjny
  • śrubę odwadniacza.

Nieszczelny element układu w postaci filtra może doprowadzić do wycieku paliwa, z kolei zbyt mała przepuszczalność papieru adsorpcyjnego może doprowadzić między innymi do deformacji rdzenia, a złej jakości śruba odwadniacza może zdeformować lub rozszczelnić układ.

Powyższe informacje mają ogromny wpływ na jakość jazdy i używanie auta, dlatego warto zainwestować w filtr z mocnej blachy, której nie dotyczy korozja, ze starannie wykonanym gwintem odpływowym i takie, które idealnie ochronią układy auta jak na przykład model filtra PDS 103 z PZL Sędziszów.

Na inne parametry trzeba zwrócić uwagę przy wymianie filtra oleju.

  • Tutaj znaczenie ma dobrze wykonany gwint, niedeformujący się rdzeń wzmacniający i wysokiej jakości uszczelka, która tak jak w filtrze PP 2014 będzie zapobiegać wyciekowi oleju i zatarciu silnika.
  • Bardzo ważne są także filtry powietrza, które oczyszczają powietrze przed jego kontaktem z silnikiem z pyłów i zanieczyszczeń. Tutaj idealny wręcz będzie filtr WA 30904 ze względu na wysokiej jakości papier, który nie rozwarstwi się pomiędzy plisami w krótkim czasie.

Konieczna jest także regularna wymiana filtra kabinowego, ponieważ to on chroni przed zanieczyszczeniami w powietrzu pobranymi w zewnątrz danego układu. Wykorzystanie dobrej jakości filtrów kabinowych – takich jak WA 60378 sprawia, że można w sposób prosty i szybki uzyskać czyste powietrze wewnątrz układu. Warto wiedzieć też, że wymiana filtrów nie jest jakimś szczególnie dużym wydatkiem, zwłaszcza jeśli porównamy ich cenę z kosztami ewentualnych napraw związanych z nieszczelnymi i uszkodzonymi filtrami. Zdecydowanie rozsądniej jest wymieniać co jakiś czas filtry w swoim aucie.

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułSymfoniczne organy zabrzmią po raz kolejny
Następny artykułSmutna historia Afry i Abi. Psiaki dochodzą do siebie [Aktualizacja]