Strona główna Wydarzenia Świebodzice Bezcenny sarkofag rodziny Hochbergów odnowiony

Bezcenny sarkofag rodziny Hochbergów odnowiony

0

To pierwsza renowacja sarkofagu w regionie. W krypcie rodu Hochbegów, znajdującej się przy kościele pw. św. Mikołaja w Świebodzicach, stanął w pełni odnowiony sarkofag, w którym spoczywa Zuzanna Jadwiga Schaffgotch, druga żona Hansa Heinricha I Hochberga.


– To był ogromny nakład prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych, łącznie ze wzmocnieniem konstrukcji i odtworzeniem polichromii. Prace trwały cztery miesiące, to pierwsze takie zadanie na terenie delegatury wałbrzyskiej, z czego ogromnie się cieszę – mówi Maria Ptak, Kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Dzięki konserwacji, odtworzeniu inskrypcji, możemy poznać jeszcze lepiej historię rodu Hochbergów. Na obu burtach sarkofagu umieszczone są herby rodowe i inskrypcje, mówiące wiele o przeszłości rodu, koligacjach rodzinnych, itd. – mówi Tomasz Trzos, konserwator dzieł sztuki z pracowni konserwatorskiej w Tychach, który prowadził prace renowacyjne.

Po oczyszczeniu sarkofagu konserwatorzy odczytali m. in., że „tutaj spoczywają doczesne szczątki wysoko i znamienicie urodzonej Pani, Zuzanny Jadwigi, Pani von Hochberg z Książa, urodzonej jako Schaffgotsch, Pani na Książu, Świebodzicach, Boguszowie, Białej Nyskiej i Lubiechowie, po wielu cierpieniach rozstała się z życiem roku 1692, 6 sierpnia, wyjątkowo chwalebnie przeżywszy 59 lat 35 tygodni […]” .

Pierwszy odnowiony sarkofag, będzie można zobaczyć i dokładnie obejrzeć. – Jest przygotowane godne miejsce w krypcie, i będzie można ten wyjątkowy zabytek zobaczyć, to jest w końcu nasze dobro wspólne – mówi ksiądz Józef Siemasz, proboszcz parafii pw. Św. Mikołaja.

Sarkofagi zostały wpisane do rejestru zabytków, pierwsze środki na eksplorację krypty i wpisanie obiektów do rejestru zabytków zostały przekazane przez Gminę Świebodzice. Na konserwację pierwszego sarkofagu parafia pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury. Koszt renowacji zabytkowej trumny to ok. 80.000 zł.

– Jestem ogromnie dumny, że udało się odnowić pierwszy z sarkofagów, to wspaniałe dziedzictwo kulturowe tej ziemi, bo przecież Świebodzice i Książ są ze sobą nierozerwalnie związane, właśnie poprzez rodzinę Hochbergów, do których niegdyś należało całe nasze miasto – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Mam nadzieję, że zabytek będzie nie tylko rarytasem dla turystów, ale i przyczynkiem do przeprowadzenie ciekawych lekcji historii.

/Źródło UM w Świebodzicach/

Poprzedni artykułNiewybuch w cukrowni
Następny artykuł„Piękna epoka”, luksusowe pojazdy i świdnickie organy [FOTO]