Strona główna Temat dnia Nawracający katar. Co to może oznaczać?

Nawracający katar. Co to może oznaczać?

3

Czasami mamy w zwyczaju lekceważyć katar, bo wydaje się być niczym groźnym. Bo to tylko przeziębienie i zaraz przejdzie, bo mówi się żartobliwie, że nieleczony trwa 7 dni, a jak już zaczniemy go leczyć to „tylko” tydzień. Ta gra słów, która wskazuje na to, że nie warto się nim zajmować, bo i tak – czy leczony czy nie – trwa tyle samo czasu, pokazuje, jaki mamy do tego zagadnienia stosunek. Tymczasem uwaga! Nieleczony katar może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, wśród których na szczególną uwagę zasługuje zapalenie zatok.

Katar zatokowy – kiedy może się pojawić?

Katar zatokowy pojawia się, gdy przez infekcję dochodzi do obrzęku błon śluzowych. To z kolei powoduje zatkanie ujścia zatok. Kiedy tak się może stać? Na przykład podczas ostrego, przewlekłego nieżytu nosa. Z drugiej strony zatkanie ujścia zatok powoduje, że zbyt duża ilość śluzu zbiera się w obrębie zatok. Nie może on zostać odprowadzony, więc czujemy, jakby wszystko było tam „zablokowane”, nie chce się ruszyć. Niestety taki przewlekły katar zatokowy sprawia, że w śluzie pojawiają się bakterie, które wywołują zakażenie. W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, który zadecyduje, co dalej.

Kiedy mamy do czynienia z katarem zatokowym?

No właśnie, kiedy już wiadomo, że nasz katar nie jest zwyczajny, a staje się o wiele groźniejszy – zatokowy. (Metody domowego leczenie zostały opisane na stronie http://zamiastl4.pl/katar-zatokowy-mozna-go-leczyc-zwykly/). Jakie są objawy kataru zatokowego i kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Jeśli przy pochylaniu się odczuwamy ból głowy, ucisk zatok, a katar z wodnistego zmienił się w gęsty o ropnym, zielonym odcieniu, to znak, że coś się zmieniło. Równie istotny jest czas, bo jeśli katar trwa dłużej niż 10 dni, to niestety, ale nie jest to normalne i wizyta u lekarza jest konieczna. Zaniedbanie tego wiąże się z poważnymi konsekwencjami, bo w sytuacji, gdy doszło do infekcji bakteryjnej, nie ma już żartów i trzeba szybko działać.

Chroniczny katar zatokowy może wystąpić nie tylko w wyniku infekcji wirusowej. Czasami za ten stan mogą odpowiadać inne przyczyny, na przykład skrzywienie przegrody nosa. Najważniejsze, by w takich sytuacjach obserwować, jak rozwija się choroba, czy jest coraz gorzej, czy mamy po prostu do czynienia ze zwykłym przeziębieniem. A najlepiej udać się do lekarza, który zaleci wykonanie szeregu badań. W takiej sytuacji to najbardziej rozsądne rozwiązanie.

Pamiętać o tym powinny szczególnie osoby, które często mają problem z katarem, który powraca kilka razy w roku. To może oznaczać, że coś jest nie tak. Zawsze taka wizyta nas uspokoi, bo będziemy wiedzieć, co się dzieje, zapanujemy też nad chorobą, która przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Zobacz również http://zamiastl4.pl/

 

/artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułŚwidnicki Tydzień Bliskości po raz trzeci
Następny artykułWystartowali od porażki po zaciętym boju