Strona główna Wydarzenia Świdnica Dofinansowanie na sprzęt strażacki

Dofinansowanie na sprzęt strażacki

1

50 tysięcy złotych z budżetu Świdnicy zostało przeznaczone na zakup specjalistycznego urządzenia gaśniczo-tnącego dla straży pożarnej. Sprzęt będzie wykorzystywany do działań w obiektach zamkniętych.

Na zdjęciu działania „katedra” z 2010 roku.

– Rozpoczęliśmy starania o to urządzenie już w 2010 roku. Na terenie miasta odbyły się wtedy bardzo duże ćwiczeni wojewódzkie „Katedra 2010”, podczas których pokazywaliśmy m.in. zalety tego sprzętu gaśniczego. Dzisiaj udaje nam się sfinalizować to zadanie, gdyż Starosta Świdnicki z budżetu powiatu przeznaczył na ten cel 100 tys. zł, prezydent Świdnicy, za zgodą Rady Miejskiej – 50 tys. zł. Pozostałą kwotę 50 tys. zł uzyskaliśmy z Funduszy Ubezpieczeniowych, których dysponentem jest Komenda Państwowej Straży Pożarnej. Koszt tego urządzenia nie jest mały, ale korzyści jakie przyniesie są niepoliczalne – mówi komendant, Tomasz Szuszwalak.

Urządzenie gaśniczo-tnące posiadać będzie dodatkowy osprzęt, którym będą lance gaśnicze, wentylator oddymiający i kamera termowizyjna. Ma ono bardzo dobre zastosowanie m.in. w obiektach sakralnych, garażach czy też kontenerach.

– Będzie ono podawało wodę pod bardzo dużym ciśnieniem – obrazowo mówiąc to, co mogliśmy gasić w obiektach zamkniętych ilością dwóch, trzech ton wody, tym urządzeniem, stosując odpowiednią technikę gaszenia, można będzie to zrobić ilością 40 – 50 litrów. W związku z tym straty popożarowe będą o wiele mniejsze – dodaje komendant.

Porozumienie o przekazaniu środków z komendantem podpisała prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

/Źródło UM Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułMini fabryczka tytoniu w prywatnym mieszkaniu
Następny artykułKękę i Hunter w Świdnicy. Kto jeszcze zagra w tym roku?