Strona główna Wydarzenia Strzegom „Wieczór Narodowy” w Kostrzy

„Wieczór Narodowy” w Kostrzy [FOTO]

0

Już od ponad 20 lat w świetlicy wiejskiej w Kostrzy odbywa się „Wieczór Narodowy” z udziałem zespołów występujących na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru. To wspaniała tradycja, dzięki której o małej podstrzegomskiej wsi dowiedziało się wiele państw ze wszystkich kontynentów świata.

W środę, 9 sierpnia br. przed kostrzańską publicznością wystąpiły zespoły z Tajlandii, Hiszpanii i Chin oraz góralska kapela „PoPieronie”. Rolę gospodarzy pełnili sołtys Kostrzy i radny Rady Miejskiej w Strzegomiu – Tomasz Jeziorski oraz dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury – Bożena Bojanowska-Czuk. Wśród gości byli m. in.: przedstawiciele Rady Artystycznej festiwalu. Nie mogło zabraknąć władz samorządowych Strzegomia.

Jako pierwszy wystąpił zespół z Tajlandii, który poprzez swój taniec zaprezentował historię, kulturę, religię, zwyczaje, tradycje i życie codzienne mieszkańców. Istotną rolę odegrały również rekwizyty: sa-lor (instrument strunowy), sueng (instrument strunowy), phi (odmiana fletu), glong (instrument perkusyjny) czy też ching-chab (talerze perkusyjne).

Dużą euforię wzbudził koncert kapeli „PoPieronie” z Beskidu Żywieckiego. Czteroosobowa grupa dała pokaz wspaniałych umiejętności gry na instrumentach, a ich występ – w powszechnej opinii – był niezwykle widowiskowy i ekspresyjny.

Grupa z kraju Basków w Hiszpanii zaprezentowała tańce, w których ogromne znaczenie mają kije i miecze. Tancerze wykazali się dużą zręcznością, używając wielu rekwizytów. Tańce pochodzą z różnych okresów historycznych i w pełni oddają bogatą kulturę i ich tradycje. Również stroje, w których wystąpili tancerze związane są z kulturą Basków.

Jako ostatni wystąpili Chińczycy z regionu Yanchi. Ich tańce były barwne, pełne egzotyki i tajemniczości. Występ Azjatów z pewnością przypadł publiczności do gustu.

/Tomasz Wanecki, UM Strzegom/

Poprzedni artykułWymusiła pierwszeństwo przejazdu [FOTO]
Następny artykułPolicjant czy mistrz baniek mydlanych? Dzieci bawią się i poznają zawody [FOTO]