Strona główna Wydarzenia Strzegom „Rynek świata” w Strzegomiu

„Rynek świata” w Strzegomiu

0

„Rynek Świata”, koncert kapel dolnośląskich w Parku Miejskim i koncerty zespołów Manchester i Video na głównej scenie – tak wyglądał ostatni dzień 26. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu.


„Rynek Świata” to jeden z tych elementów MFF, który cieszy się niezmiennym zainteresowaniem mieszkańców. Zgodnie z tradycją rozpoczął się od wspólnego poloneza, w którym wzięły udział zespoły festiwalowe. To zawsze duże wydarzenie, które budzi duże zainteresowanie strzegomian. W pierwszej parze zatańczyli: Zbigniew Suchyta – burmistrz Strzegomia, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu oraz Bożena Bojanowska-Czuk – dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury i dyrektor festiwalu.

Następnie nadeszła pora na degustację potraw przygotowanych przez członków zespołów goszczących w Strzegomiu. Jak zawsze, ogromnym powodzeniem cieszyły się stoiska egzotycznych grup.


Zanim wszyscy spotkali się na Rynku, zespoły biorące udział w festiwalu uczestniczyły w nabożeństwach odprawianych w strzegomskich kościołach – Bazylice Mniejszej oraz kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej.

Punktualnie o godz. 13.00 w Parku Miejskim rozpoczął się trwający ok. 6 godzin maraton z dolnośląskim folklorem. Na scenie pojawiły się aż 22 zespoły z różnych regionów naszego województwa. Przed wspaniałą – nie tylko strzegomską – publicznością wystąpili: „Sasanka”, „Goczałkowianie”, „Podolanki”, „Izerskie Bogdanki”, „Retro”, „Hejszowina”, „Olszaniacy”, „Kapela Janka Boduszka”, „Marzenie”, „Akord”, „Górzanie”, „Dobromierzanie”, „Kapela Herbutów”, „Sąsiadeczki”, „Kukułeczki”, „Rozmaryn”, „Swojacy”, „Hosadyna od Lubina”, „Kowarskie Wrzosy”, „Wojcieszowianki”, „Czerwone Róże” i „Echo z Bolkowa”. Był to wspaniały koncert, a wiernej publiczności nie przeszkodziły nawet opady deszczu.
Na deser strzegomianom i gościom zaprezentowały się dwa znane i lubiane zespoły: Manchester i Video, które wykonały swoje największe przeboje.

/UM w Strzegomiu, opr. red./
Zdjęcia UM w Strzegomiu

Poprzedni artykułZorka i Lucek gotowi do adopcji [Aktualizacja]
Następny artykułRusza piłkarska jesień. Przedstawiamy szczegółowy terminarz