Strona główna Sport Jeździectwo Kogo zobaczymy na strzegomskich Mistrzostwach Europy?

Kogo zobaczymy na strzegomskich Mistrzostwach Europy?

0

Jeźdźcy w barwach 19 krajów zostali zgłoszeni do startu w Mistrzostwach Europy we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, które już za dwa tygodnie odbędą się w Strzegomiu na Dolnym Śląsku.

Na liście znalazło się wiele gwiazd światowego jeździectwa, m.in. Niemiec Michael Jung, aktualny mistrz Europy i numer jeden w światowym rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Ośmiokrotnie, nieprzerwanie wygrywał medale w kategorii indywidualnej. Jest jedynym zawodnikiem, który posiadał jednocześnie tytuł mistrza Europy, mistrza świata i mistrza olimpijskiego. O Thomasie Carlile, który będąc członkiem francuskiej ekipy, zdobył brązowy medal w kategorii drużynowej podczas poprzednich mistrzostw Europy w Blair Castle, mówi się, że ma szansę przerwać dobrą passę Michaela Junga.

Jedną z najbardziej doświadczonych amazonek zgłoszoną do udziału w mistrzostwach jest Kristina Cook z Wielkiej Brytanii. Kristina od 24 lat jest członkiem brytyjskiej reprezentacji, a tegoroczne mistrzostwa będą ósmymi w jej karierze. Jest mistrzynią Europy z 2009 roku i potrójną medalistką olimpijską. Pochodząca z Niemiec Ingrid Klimke jest jedną z najbardziej popularnych zawodniczek w dyscyplinie WKKW. 49-letnia amazonka ma na koncie trzy olimpijskie medale w klasyfikacji drużynowej, dwa złote medale drużynowe zdobyte podczas mistrzostw świata oraz trzy złote medale drużynowe mistrzostw Europy.

Najbardziej utytułowanym polskim zawodnikiem jest Paweł Spisak. Czterokrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich, łącznie z ubiegłoroczną imprezą w Rio de JAneiro, podczas której dosiadał konia polskiej hodowli, Banderasa. Na Banderasie wystartuje również w Strzegomiu. Będą to czwarte mistrzostwa Europy w jego karierze.

Walka o medale rozegra się w dniach 17-20 sierpnia na hipodromie w Morawie koło Strzegomiu. Dyscyplina WKKW, nazywana również jeździeckim triatlonem, to najbardziej wszechstronna konkurencja jeździecka. Zawody rozpoczyna próba ujeżdżenia, po niej następuje cross, czyli bieg z przeszkodami w pełnym galopie – najbardziej widowiskowa próba. Zawody kończy konkurs skoków przez przeszkody. Poza emocjami sportowymi na widzów w Strzegomiu czekają efektowne akrobacje kaskaderskie, pokazy hodowlane, koncerty gwiazd oraz bogata strefa wystawców.

Poprzedni artykułWypadek na krajowej „piątce”
Następny artykułKlasyki motoryzacji na świdnickim Rynku w sobotę