Milion złotych przeznaczyła Rada Miejska na remonty chodników i właśnie ogłoszono przetarg na wykonanie robót. Pieniądze pochodzą z puli zarezerwowanej w budżecie miasta 2017 na realizację projektów obywatelskich. Już w ubiegłym roku część radnych wnioskowała o przeznaczenie całej puli (3,6 miliona złotych) na odnowienie traktów pieszych. Stanęło na milionie.
W Świdnicy do tej pory przeprowadzono 3 edycje budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy decydowali o przeznaczeniu 3,6 miliona złotych na wskazane przez nich samych zadania. W związku z licznymi kontrowersjami i problemami z realizacją, zasady zostały zmienione, zmniejszono również środki z 3,6 miliona na 2 miliony złotych. W tym roku zostanie przeprowadzone głosowanie, natomiast realizacja nastąpi w 2018.
W 2017 roku cała pula zarezerwowana na budżet obywatelski została wykorzystana w inny sposób. – Ze względu na bardzo wysoką wartość i szeroki zakres realizacji zadań z poprzedniej edycji budżetu obywatelskiego, na część z których otrzymaliśmy również dofinansowanie z Unii Europejskiej, prezydent miasta po konsultacji z radnymi podjęła decyzję o przeznaczeniu 3,6 milionów złotych na dopełnienie tychże zadań – informowała nas jeszcze w czerwcu Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka prasowa UM w Świdnicy. – Podczas ostatnich sesji Rady Miejskiej wyrażono więc zgodę na zwiększenie środków na budowę kortu tenisowego, na rewitalizację skwerów przy pl. Drzymały i ul. Wałowej oraz na budowę zatok parkingowych i liczne remonty chodników, czyli zadania, które w większości zgłaszane były we wszystkich wcześniejszych edycjach budżetu obywatelskiego.
Lista chodników, które przejdą remont, powstała w oparciu o zgłoszenia mieszkańców podczas spotkań z prezydent miasta oraz zgłaszanych wcześniej projektów do budżetu obywatelskiego. Jak informuje rzeczniczka UM, prace obejmą ponad 5 tysięcy m² powierzchni traktów pieszych. Zmodernizowane zostaną fragmenty chodników przy ulicach: Józefa Piłsudskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, Walerego Wróblewskiego, Ignacego Prądzyńskiego, Jana Długosza, Henryka Pobożnego, Biberaskiej, Gdyńskiej, Wierzbowej, Wrocławskiej, Lwowskiej, Jodłowej i Tadeusza Kościuszki.
Wykonawcy swoje oferty mogą zgłaszać do 4 sierpnia. – Po rozstrzygnięciu procedury przetargowej i podpisaniu umowy z wykonawcą, prace powinny rozpocząć się we wrześniu. Planowany termin ich zakończenia to 30 listopada br. – zapowiada Magdalena Dzwonkowska.
/asz/