Strona główna Wydarzenia Świebodzice Powódź w Świebodzicach – 20. rocznica

Powódź w Świebodzicach – 20. rocznica

0

Mija dwadzieścia lat od Powodzi Tysiąclecia, która dotknęła także Świebodzice. W nocy z 7 na 8 lipca wezbrana Pełcznica wystąpiła z brzegów, niszcząc drogi, zrywają mosty, a przede wszystkim zalewając dziesiątki domów w dzielnicy Pełcznica i Ciernie. Powódź miała w Świebodzicach tragiczny wydźwięk – z kładki na Pełcznicy woda zmyła przechodzącego mężczyznę, który utonął.
Fale powodziowe w lipcu 1997 roku były aż dwie – kolejna nadeszła w nocy z 18 na 19 lipca, była równie silna, o ile nie silniejsza od pierwszej. To, co udało się posprzątać i zabezpieczyć, ponownie znalazło się pod wodą.

Straty wyrządzone przez żywioł w infrastrukturze miasta sięgnęły blisko 7 mln zł. Świebodzice podźwignęły się jednak ze zniszczeń. Pozyskano wsparcie z budżetu państwa na usuwanie skutków powodzi. Wciągu kolejnych lat odbudowano mosty, drogi, umocniono brzegi Pełcznicy.

W związku z rocznicą Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej przy ul. Świdnickiej 15 przygotowała okolicznościową wystawę zatytułowaną „Pełcznica – opowieść o rzece”. Można ją oglądać codziennie, w godz. od 9.00 do 17.00.

/Agnieszka Bielawska, rzecznik prasowy UM Świebodzice/

Poprzedni artykułDoktorzy klauni obdarowali uśmiechem świdnickie dzieci [FOTO]
Następny artykułZabawa w„Przemysłowym Mieście Dzieci” dobiegła końca [FOTO]