Strona główna Kultura Żywa Biblioteka po raz pierwszy w Krzyżowej

Żywa Biblioteka po raz pierwszy w Krzyżowej

0

Żywa Biblioteka, w której książkami są ludzie, po raz pierwszy zagości w Krzyżowej. Projekt ma charakter zamknięty i jest skierowany do uczestników polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej ze szkół z Bolesławca i z Siegburga.

Aby zrozumieć ideę projektu, na początku należy wyobrazić sobie bibliotekę, w której książkami są ludzie. Żywa Biblioteka to osobiste spotkania z przedstawicielami różnych grup społecznych, często narażonych na stereotypizację i dyskryminację.

Projekt poprzez swoją formułę pozwala nawiązać kontakt z przedstawicielami subkultur lub mniejszości narodowych, etnicznych czy wyznaniowych, zapytać o ich codzienne życie czy wyzwania związane z przynależnością do grup mniejszościowych. Osobista rozmowa z „Żywą Książką” pozwala na swobodną wymianę zdań oraz uczy akceptacji dla różnorodności i otwartości na drugiego człowieka. Jest szansą na przełamanie stereotypów.

Żywa Biblioteka organizowana jest pod hasłem „Nie oceniaj książki po okładce” w ponad 50 krajach, od 10 lat również w Polsce.

Dziś Żywa Biblioteka zagości w Krzyżowej, a w niej Książki z Polski i Niemiec – będą to między innymi – osoba dorosła z ADHD, osoba transseksualna, była bezdomna, feministka i wiele innych.

Młodzież z Polski i Niemiec biorąca udział w wymianie szkolnej będzie miała szansę porozmawiać osobiście z 10 Książkami przy wsparciu profesjonalnych tłumaczy.

/Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego/

Poprzedni artykułPolonia-Stal Świdnica podsumowała piłkarski sezon 2016/2017 [112 ZDJĘĆ]
Następny artykułZderzenie na Częstochowskiej [FOTO]