Strona główna Wydarzenia Strzegom Wymiana pieców węglowych w Strzegomiu

Wymiana pieców węglowych w Strzegomiu

0

W ostatnich miesiącach do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu wpłynęło ponad 300 deklaracji chęci wymiany pieców węglowych, różnego typu, na piece gazowe i elektryczne.
Gmina Strzegom postanowiła wystąpić o pożyczkę do ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu programu priorytetowego pn. „Ograniczenie niskiej emisji na obszarze woj. dolnośląskiego”, w którym docelowo można uzyskać do 50% umorzenia ze strony WFOŚiGW. Planuje się, że mieszkańcy na wymianę pieców będą mogli otrzymać dotację do wys. 4 tys. zł, nie więcej jednak niż 50% kosztów kwalifikowanych.

Kolejność działań dla osób zamierzających wymienić piece w 2017 roku
W pierwszej kolejności należy do końca lipca 2017 roku wypełnić szczegółową ankietę, która zostanie ogłoszona i przekazana mieszkańcom w najbliższych dniach – po akceptacji doradcy energetycznego WFOŚiGW. W ankiecie będzie także informacja, jakie warunki trzeba spełnić, by w przyszłości otrzymać dotację. Następnie wniosek zostanie złożony prze gminę Strzegom do WFOŚiGW. Po rozpatrzeniu wniosku i otrzymaniu pożyczki zostanie zawarta umowa między mieszkańcem a gminą. Ostatnim etapem będzie wykonanie inwestycji i jej odbiór, zgodnie z regulaminem WFOŚiGW oraz uchwałą Rady Miejskiej w Strzegomiu, a także wypłata dotacji.

UWAGA:
1) Jeśli gmina uzyska pożyczkę, dotację mogą otrzymać także osoby, które zakończą lub zakończyły wymianę nowego pieca i instalacji w 2017 r.

2) Będą obowiązywały krótkie terminy złożenia ankiet, ponieważ gmina chce jak najszybciej złożyć wniosek, by nie zabrakło środków finansowych.

3) Osobom, które złożyły uprzednio deklarację zmiany ogrzewania piecem stałopalnym na gazowe lub elektryczne źródło ciepła, ankiety zostaną przekazane drogą pocztową. Pozostałych zainteresowanych mieszkańców UM w Strzegomiu zachęca do śledzenia informacji na stronie internetowej gminy.

Osoby, które do końca lipca nie złożą ankiety, będą mogły wziąć udział w kolejnej edycji programu. Nabór ankiet na 2018 r. będzie trwał do końca października 2017 r.

/Urząd Miejski w Strzegomiu/

Poprzedni artykułBezmyślność mogła doprowadzić do tragedii
Następny artykułWeekend pod patronatem Goethego [FOTO]