Strona główna Kultura Barwna Gryfiada przeszła ulicami miasta

Barwna Gryfiada przeszła ulicami miasta [FOTO]

3

Rycerze, damy dworu, królewny, smoki i gryfy przeszli ulicami Świdnicy. Za fantastyczne i historyczne postacie przebrane były dzieci ze świdnickich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, które bawiły się podczas tegorocznej „Świdnickiej Gryfiady”. Oprócz barwnej parady nie zabrakło przygotowanych przez młodzież spektakli teatralnych nawiązujących do legend miasta.
Świdnicka Gryfiada została zorganizowana po raz piąty. Ideą wydarzenia jest prezentacja artystyczna dzieci i młodzieży na forum miasta, w ramach kontynuacji projektu „Świdnicki Gryf – Trutnowski Smok” realizowanego przez Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy, Urząd Miejski w Świdnicy z udziałem miasta Trutnov.
Tradycyjnie Gryfiadę rozpoczął korowód fantastycznych i historycznych postaci, za które przebrane były dzieci i młodzież ze świdnickich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Barwna parada wiedziona przez roztańczone, wielokrotnie nagradzane mażoretki przeszła od świdnickiej katedry przez ulice – Długą i Kazimierza Pułaskiego do Rynku.
Na scenie w sercu miasta prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz zastępca prezydenta Szymon Chojnowski wręczyli dzieciom klucz do bram miasta. – Wyglądacie przepięknie i gratulacje dla wszystkich, którzy wymyślali stroje. Tak to już obyczaj każde, że w czasie Świdnickiej Gryfiady mamy zwyczaj, że oddajemy klucz do miasta dzieciom. W tym roku przywiozłam prawdziwy, metalowy klucz i być może znajdziecie do niego bramę – zwróciła się do dzieci i młodzieży prezydent Świdnicy. – Bawcie się dobrze i dziękuję za piękne stroje, paradę i za to, że tak wspaniale wyglądacie – dodała Beata Moskal-Słaniewska.
Podczas wydarzenia najmłodsi prezentowali swoje piękne stroje. Następnie uczniowie ze świdnickich szkół wystąpili w przygotowanych przez siebie spektaklach teatralnych nawiązujących do historii Świdnicy. W tym roku inscenizacje oparte były na świdnickiej legendzie o błaźnie Jakubie Tau i Bolku III.
W trakcie imprezy publiczność mogła również obejrzeć występy artystyczne uczestników pracowni Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie – przewodniczący jury Tadeusz Niedzielski, dyrektor Wydziału Edukacji UM, Beata Moskal-Słaniewska, Szymon Chojnowski, Anna Rudnicka, dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa. Po obejrzeniu wszystkich inscenizacji komisja postanowiła przyznać nagrody.
Wszystkie przedszkola otrzymały dyplomy, złote puchary i słodycze. W kategorii przedszkoli: I miejsce i 500 zł zajęły Przedszkole nr 1 i nr 6, II miejsce i 400 zł trafiło do Przedszkola nr 3 i nr 4.
Pamiątkowy puchar i dyplom za udział w korowodzie otrzymały – SP nr 6, nr 8, nr 315 , Niepubliczna Szkoła Podstawowa „Bliżej dziecka” i Niepubliczna Katolicka Szkoła Podstawowa Caritas Diecezji Świdnickiej. W kategorii szkół podstawowych i gimnazjów główna nagroda i 1500 złotych trafiła po raz kolejny do Gimnazjum nr 4, II miejsce i 1000 zł wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 105, III miejsce i 700 zł otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1, a wyróżnienie i 500 zł – Gimnazjum nr 1.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCzerwiec z kinem CINEMA3D [ROZWIĄZANIE KONKURSU]
Następny artykułLiga Mistrzów na ekranie CINEMA3D [ROZWIĄZANIE KONKURSU]