Strona główna Kultura Rosyjscy twórcy filmowi odwiedzili Świdnicę

Rosyjscy twórcy filmowi odwiedzili Świdnicę [FOTO]

0

Świdniczanie mieli okazję spotkać się z rosyjską reżyserką Olgą Stołpowską oraz jednym z bohaterów jej filmu, rosyjskim pisarzem Aleksandrem Sniegirjewem. Rosyjscy twórcy byli wczoraj gośćmi wydarzenia z cyklu „Wieczory z kinem rosyjskim”. Ciekawa rozmowa toczyła się wokół ich nagradzanego dokumentu „Rok literatury”.
W Galerii Fotograficznej na zakończenie kolejnego cyklu „Wieczory z kinem rosyjskim” pomysłodawczyni wydarzenia Natalia Nikolska przygotowała wyjątkowe seans połączony ze spotkaniem z rosyjskimi twórcami filmowymi.

Najpierw świdniccy widzowie obejrzeli nagradzany dokument artystyczny „Rok literatury”, stanowiący sugestywną wizję współczesnej Rosji, nakreśloną ze szczególną ekspresją, ale też dużym dystansem do przedstawionej rzeczywistości. Zaraz po pokazie publiczność poznała autorkę dokumentu, rosyjską reżyserkę Olgę Stołpowską, oraz bohatera jej filmu, rosyjskiego pisarza Aleksandra Sniegirjewa.

Rozmowa, którą poprowadziła Natalia Nikolska toczyła się wokół pomysłu na film oraz jego fabuły. W dokumencie przedstawiona jest historia literata, który dowiaduje się, że jego dom, będący miejscem gwarnych spotkań literackich, zostanie zburzony ze względu na budowę autostrady. Jak opowiadali twórcy „Roku literatury” zburzenie domu związane było z poszerzeniem granic Moskwy. – Każdy człowiek próbuje uniknąć dramatu i żyć komfortowo – stwierdził Aleksandr Sniegirjew.

Ale to właśnie dramat jednostki może stać się interesującym tematem do tworzenia dzieła literackiego czy filmowego. – Im gorsze są sytuacje w życiu, tym bardziej można je przetworzyć przez sztukę. Tak samo jak w opowiadaniu czytanym pod koniec filmu – im straszniejsza jest sytuacja w rzeczywistości, tym ciekawsze jest to dla sztuki – zauważyła Olga Stołpowskaja.

Rozmowa z rosyjskimi twórcami dotyczyła także tworzenia dokumentu, jego montażu i sukcesu. – To był eksperyment. Po prostu zmontowałam materiał, pokazałam go bliskiemu przyjacielowi i film zaczął być prezentowany na festiwalach – mówiła Olga Stołpowskaja.

„Rok literatury” z 2015 roku był pokazany między innymi na prestiżowym, Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Artdocfest” w Moskwie.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZgłosił, że zabił swoją partnerkę
Następny artykułSąsiedzi uratowali życie starszej pani