Strona główna Wydarzenia Świdnica Wykazali się wiedzą o krajach niemieckojęzycznych

Wykazali się wiedzą o krajach niemieckojęzycznych [FOTO]

0

49 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z powiatu świdnickiego zmierzyło się w tegorocznej rywalizacji językowej w Świdnicy. XV Powiatowy Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych odbył się 4 kwietnia w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych.
W związku z obchodami jubileuszu 500-lecia reformacji główne hasło konkursu brzmiało – „Odkryj Marcina Lutra – Entdecke Martin Luter”. Gościem honorowym konkursu był Gunnar Hille dyrektor Centrum Języków Obcych przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Niemiec w Berlinie, a patronat nad wydarzeniem objął starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów krajami niemieckojęzycznymi oraz poszerzanie wiedzy i motywowanie ich do nauki języka niemieckiego, a także wzbogacanie umiejętności językowych.

W tym roku udział w konkursie wzięło 29 uczniów z siedmiu szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego – I LO, II LO, III LO w Świdnicy, ZS Ekonomicznych, ZS Mechanicznych, ZS Budowlano-Elektrycznych, ZS Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy. W rywalizacji językowej uczestniczyło także 20 uczniów z sześciu gimnazjów powiatu świdnickiego – Gimnazjum im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym, Społecznego Gimnazjum w Świdnicy, Publicznego Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Świebodzicach, Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej oraz Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Strzegomiu.

Wśród zadań konkursowych znalazły się m.in. tekst wiedzy oraz  prezentacje na temat Marcina Lutra. Uczestnicy rywalizacji po raz kolejny potwierdzili wysoki poziom wiedzy realioznawczej o krajach niemieckojęzycznych.

Wszyscy uczestnicy otrzymali niepowtarzalne dyplomy, a dla laureatów przewidziano nagrody.

Tegoroczni laureaci konkursu
W kategorii szkoły ponadgimnazjalne nagrody otrzymali:
I miejsce – Oliwia Drozdowicz I LO w Świdnicy II LO w Świdnicy,
II miejsce – Julia Gillmaier I LO w Świdnicy,
III miejsce – Michał Pfanhauser II LO w Świdnicy,
IV miejsce – Robert Milke III LO w Świdnicy,
V miejsce – Dawid Król ZSM w Świdnicy,
VI miejsce – Oliver Lipiński ZSB-E w Świdnicy,
VII miejsce – Paulina Zajko-Ignatowicz II LO w Świdnicy,
VIII miejsce – Rafał Żądło ZSM w Świdnicy oraz Adrian Gruszecki ZSB-E w Świdnicy,
IX miejsce: Martyna Dydyk II LO w Świdnicy,
X miejsce: Marcel Domagała ZSB-E w Świdnicy.

W kategorii szkoły gimnazjalne laureatami zostali:
I miejsce – Marta Luterek Gimnazjum w Witoszowie Dolnym,
II miejsce – Dominik Boesl Gimnazjum w Witoszowie Dolnym,
III miejsce – Julia Walkiewicz Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach,
IV miejsce – Liwia Misztal Społeczne Gimnazjum w Świdnicy,
V miejsce – Anna Walkiewicz Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach,
VI miejsce – Wiktoria Pętal Gimnazjum w Witoszowie Dolnym,
VII miejsce – Joanna Stefańczyk Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach,
VIII miejsce -Alan Tułacz Gimnazjum nr 2 w Strzegomiu,
IX miejsce – Wiktor Murdzek Społeczne Gimnazjum w Świdnicy,
X miejsce – Oliwia Prusińka Publiczne Gimnazjum nr 2 w Świebodzicach.

Organizatorkami konkursu były Beata Krzysztofik i Małgorzata Tomczyk.

/Beata Krzysztofik, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy/