Strona główna Temat dnia Trzydniowa żałoba w Świebodzicach

Trzydniowa żałoba w Świebodzicach

5

Burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz zarządził trzydniową żałobę w związku z katastrofą budowlaną, do jakiej doszło w sobotę, 8 kwietnia. W wyniku zawalenia się kamienicy przy ul. Krasickiego zginęło 6 osób, wśród nich dwoje dzieci. Cztery są ranne i przebywają w szpitalach w Świebodzicach, Świdnicy i Wrocławiu. Stan jednej osoby jest ciężki, ma obrażenia wielonarządowe, w tym głowy. Cztery osoby nie odniosły żadnych obrażeń, ponieważ przebywały poza domem.

Żałoba potrwa  do wtorku, 11 kwietnia. W tym czasie odwołane są wszelkie wydarzenia kulturalne, a flagi z czarnym kirem opuszczone zostały do połowy masztu.

Tragedia wydarzyła się w sobotę przed godz. 9:00. Okoliczni mieszkańcy usłyszeli potężny wybuch. Siła była tak wielka, że zniszczyła niemal cały, dwukondygnacyjny budynek. Zamieszkiwało w nim 6 rodzin, jedna w chwili wybuchu znajdowała się na szczęście poza domem.

Akcja ratunkowa trwała dobę, zakończyła się w niedzielę, 9 kwietnia, o godz. 7:00 rano. Strażacy przeszukali całe gruzowisko i z całą pewnością stwierdzili, że nie ma już pod nim żadnych osób.

W akcji ratowniczej brało udział ponad 250 ratowników z całego województwa, a także jednostki specjalistyczne z psami poszukiwawczymi z Łodzi i Jastrzębia Zdroju. Akcję koordynował obecny na miejscu wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak. Miejsca zdarzenia nie opuszczał niemal przez całą dobę burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

– Wszystkie rodziny, które straciły bliskich i dach nad głową, są objęte pomocą psychologiczną, a także materialną, w poniedziałek rozpocznie się wypłacanie pierwszego wsparcia finansowego w kwocie 6.000 zł na rodzinę. Dla wszystkich rodzin przygotujemy mieszkania zastępcze, w Ośrodku Pomocy Społecznej już w dniu katastrofy rozpoczęła się zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Każdy, kto chciałby wspomóc dotkniętych tragedią mieszkańców naszego miasta, proszony jest o kontakt z OPS-em – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz.

Wszyscy objęci są pomocą psychologiczną, dodatkowo specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Świdnicy od poniedziałku, 10 kwietnia, na terenie każdej ze szkół w mieście będą udzielać pomocy psychologicznej uczniom, nauczycielom i rodzicom w związku z sobotnim wydarzeniem. Punkt pomocy dla wszystkich osób, potrzebujących wsparcia w związku z wydarzeniami, będzie także uruchomiony na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach.

W niedzielę, 9 kwietnia, została przywrócona dostawa wody i prądu na ul. Krasickiego, a decyzją sztabu kryzysowego i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wydano zgodę na powrót do swoich mieszkań lokatorów z ewakuowanych budynków. Należy stosować się do zaleceń obecnej na miejscu policji.

Powołano specjalną komisję ds. zbadania przyczyn katastrofy budowlanej. Na miejscu pracują obecnie śledczy z prokuratury. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone sekcje zwłok ofiar sobotniej tragedii.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył także Prezydent RP Andrzej Duda.

Czytaj też: W katastrofie zginęło sześć osób, w tym dwoje dzieci

*   *   *

Numery telefonów do OPS w sprawie przekazywania darów rzeczowych:

74 666 95 88, 666 95 83, 666 95 85, 666 99 28
w godzinach 7:30-15:30

/UM Świebodzice/