Strona główna Wydarzenia Świdnica Świdniccy uczniowie jednymi z najlepszych w całej Polsce

Świdniccy uczniowie jednymi z najlepszych w całej Polsce

2

Przez tydzień 100 reprezentacji z całej Polski rywalizowało ze sobą prowadząc wirtualne przedsiębiorstwo w ramach etapu okręgowego III edycji Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości. W ogólnopolskich zmaganiach uczestniczyli także uczniowie Gimnazjum nr 4 w Świdnicy – Katarzyna Skrzynecka, Jakub Dudziak i Anna Szpak. Za prowadzenie swojego biznesu reprezentanci świdnickiej szkoły otrzymali drugie miejsce i nominacje do finału, który odbędzie się w 25 maja w Warszawie.
Organizatorem Gimnazjalnej Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych. Patronat honorowy objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ogólnopolskich zawodach biorą udział uczniowie szkół gimnazjalnych z całej Polski, którzy interesują się tematyką przedsiębiorczości i ekonomii. Olimpiada odbywa się w trzech etapach – szkolnym, okręgowym i centralnym.

Do zawodów przystąpiło także Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy. W szkole zrealizowane zostały zajęcia przygotowujące do olimpiady z przedsiębiorczości. Z etapu szkolnego z finalnej 15 uczniów na podstawie testu on-line, który odbył się 10 stycznia wyłoniono najlepszą trójkę, która reprezentowała Gimnazjum nr 4 w Świdnicy w kolejnych eliminacjach. – Uczniowie przez siedem rund, a więc siedem dni uczestniczyli w grze menadżerskiej, w której konstruowali własny biznes. Mieli za zadanie inwestować, reklamować i sprzedać produkt – wyjaśnia opiekun merytoryczny Marcin Kuc, nauczyciel i doradca zawodowy w Gimnazjum nr 4 im. Noblistów Polskich w Świdnicy. Młodzież prowadziła wirtualne przedsiębiorstwo poza zajęciami lekcyjnymi i komunikowała się ze sobą za pomocą skype’a oraz facebooka. – Zgodnie z zasadami nie mogłem im nic podpowiadać. Rozmawialiśmy jedynie o ogólnych możliwościach i strategiach w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Natomiast podczas gry nie byłem obecny – tłumaczy opiekun.

Aplikacja została uruchomiona 27 marca punktualnie o 9.00 rano i zablokowana 3 kwietnia o godzinie 21.00. W sumie w interaktywnej grze menadżerskiej w 10 okręgach wzięło udział 100 reprezentacji z całej Polski. Po podsumowaniu zysków i strat wirtualnych przedsiębiorstw stworzonych przez uczestników, wyłoniono laureatów. Ogłoszenie wyników odbyło się wczoraj. – W swoim okręgu nasi uczniowie zdobyli drugie miejsce, przegrywając jedynie czterema złotymi. Nasza reprezentacja dostała się do centralnego etapu, który odbędzie się 25 maja w Warszawie – dodaje.

Do etapu centralnego Olimpiady Przedsiębiorczości dostało się 30 reprezentacji, a więc 90 uczniów szkół gimnazjalnych. Uczestnicy będą mieli za zadanie napisanie testów wiedzy na temat zarządzania ludźmi, finansów przedsiębiorstw i marketingu. Najlepsi zmierzą się w ostatecznej rozgrywce, w której będą odpowiadali na pytania komisji konkursowej. Spośród 30 laureatów, wygra tylko jeden uczeń.

Tekst: AN
Zdjęcie: Gimnazjum nr 4 w Świndicy