Strona główna Temat dnia Oddali hołd saperom i ofiarom zbrodni katyńskiej

Oddali hołd saperom i ofiarom zbrodni katyńskiej [FOTO]

0

W 77. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej oddali cześć ofiarom mordu. Uroczystości połączone zostały z Dniem Sapera. W wydarzeniach wzięli udział m.in. reprezentanci związków kombatanckich i żołnierskich, harcerze, poczty sztandarowe, władze Świdnicy i powiatu świdnickiego, parlamentarzyści, uczniowie III LO i Gimnazjum nr 3, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy Świdnicy i powiatu świdnickiego.
Obchody 77. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Sapera zorganizowane zostały z inicjatywy środowisk kombatanckich, ZHP Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy, III LO w Świdnicy i Gimnazjum nr 3 w Świdnicy oraz Tadeusza Grabowskiego.

Oddali hołd saperom

Uroczystości rozpoczęły się pod Pomnikiem Sapera, przy Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy. – Wielu polskich saperów zginęło na wszystkich frontach II wojny światowej jak również wiele lat po wojnie podczas rozminowywania niewypałów. Część z tych żołnierzy była skoszarowana w Świdnicy w 21. batalionie saperów – mówił Tadeusz Grabowski, opiekun związków kombatanckich. 21. batalion saperów wrocławskich, pułk obrony terytorialnej, 59 batalion remontowo – budowlany stacjonował w budynkach przy ulicy Saperów. – 16 kwietnia 1945 roku 21. batalion saperów sforsował Nysę Łużycką rozpoczynając ostateczną batalię unicestwienia hitlerowskich armii. Przez okres II wojny światowej zginęło 2317 saperów, w tym 274 w Katyniu i Miednoje – przypominał historię płk. Tadeusz Bortnik. Batalion stacjonował w Świdnicy 17 lat i do jego zasług należy budowa 14 mostów, usunięcie 182 tysięcy min i 450 tysięcy sztuk amunicji. Po oddaniu hołdu żołnierzom, złożeniu wieńców i kwiatów oraz prezentacjach artystycznych uczestnicy Dnia Sapera przemaszerowali na pl. św. Małgorzaty przed dąb katyński.

By pamięć o nich była żywa

Uroczystości związane z 77. Rocznicą Zbrodni Katyńskiej to symbol żywego pomnika jak ten dąb pamięci, który jest poświęcony jednej z ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanemu w Charkowie kapitanowi Tadeuszowi Maciejowi Chołocińskiemu – zauważył Tadeusz Grabowski. – Zbrodnia ludobójstwa dokonana w 1940 roku przez NKWD, czyli Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych ZSRR na obywatelach polskich pochłonęła ponad 21 tysięcy naszych oficerów, podoficerów i żołnierzy z różnych formacji – przytaczał fakty Tadeusz Grabowski. Gościem specjalnym była dziś córka kapitana Tadeusza Chołocińskiego Teresa Gwara. Po mowach okolicznościowych zapalono znicze oraz złożono wieńce. Uroczystości uświetniły występy Chóru Pryma Voce z III LO w Świdnicy oraz uczestników zajęć Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Dariusz Nowaczyński