Strona główna Kultura Nowoczesne brzmienia zawładną Świdnicą

Nowoczesne brzmienia zawładną Świdnicą

0

Przed entuzjastami nowoczesnych i elektronicznych brzmień ciekawe muzyczne wydarzenia. 10 czerwca i 19 sierpnia w Świdnicy odbędą się najbliższe odsłony eventu POSŁUCHANE. Na scenie wystąpią czołowe postacie naszej rodzimej sceny, m.in. Władysław Komendarek, An On Bast, Chmara, Thostey i Nanook of the North.
II edycja POSŁUCHANE to intensywne i ekscytujące spotkanie z nowoczesną muzyką elektroniczną. Znakiem rozpoznawczym świdnickiej imprezy są – eksperymentalne łączenie dźwięków z obrazem, nieoczywiste i fascynujące przestrzenie oraz odważni artyści wytyczający własne muzyczne ścieżki.

POSŁUCHANE to także całoroczna, cykliczna oferta muzyczna, która dzięki swojej całościowej koncepcji zachęca uczestników do regularnego udziału w kulturze na najwyższym poziomie. Korzystając z możliwości, jakie dają nowe media i technologie organizatorzy wprowadzą publiczność w bogaty świat muzyki elektronicznej.

Tegoroczna edycja to pięć eventów (czerwiec – listopad) wraz z wydarzeniami towarzyszącymi. Łącznie zaprezentowanych zostanie kilkudziesięciu artystów. Wykonawcy potwierdzili już swój udział w najbliższych odsłonach POSŁUCHANE. 10 czerwca w Parku im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – Władysław Komendarek, Chmara, Julian Kulczyński, An On Bast, a także na ul. Rynek 39 – 40 w Świdnicy (afterparty w pustostanie) – Verlake, Tryptaminee. Natomiast 19 sierpnia w Park im. Jana Kasprowicza w Świdnicy – Nanook of the North, Resina, Thostey, a także na ul. Rynek 39 – 40 w Świdnicy (afterparty w pustostanie): Szymon Piotr, Sierakowski (Regime).

Bilety na czerwcowe i sierpniowe wydarzenia trafią do sprzedaży już niedługo. Organizatorzy będą także stopniowo ujawniać kolejne pozycje w programie, dlatego warto odwiedzać stronę internetową projektu: www.posluchane.pl oraz fanpage: https://www.facebook.com/posluchane/?fref=ts

Partnerami POSŁUCHANE są: Świdnicki Ośrodek Kultury, Astigmatic Records, Tony, Szkoła Muzyki Nowoczesnej, Regime, Ośrodek Działań Artystycznych Firlej, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, Fundacja Performat.

Projekt jest współfinansowany przez Gminę Miasto Świdnica.

WYKONAWCY POSŁUCHANE 2017

WŁADYSŁAW KOMENDAREK
Polski muzyk, instrumentalista, związany z grupą muzyczną Exodus, w latach 80. XX wieku rozpoczął karierę solową. Od 1984 r. komponuje muzykę elektroniczną. Jest potomkiem w linii prostej Michała Kleofasa Ogińskiego, autora słynnego poloneza Pożegnanie Ojczyzny. Wśród dokonań Komendarka jest co najmniej ponad 30 albumów autorskich wydanych na płytach analogowych, kasetach i płytach kompaktowych. Jego kompozycje są umieszczone na 10 płytach składankach wydanych w kraju i zagranicą. Skomponował muzykę do wielu spektakli teatralnych i filmów.

CHMARA
Bartłomiej Chmara to gitarzysta/producent wywodzący się ze sceny bydgoskiej. W jego twórczości oraz aktywności scenicznej odnaleźć można wpływy muzyki elektronicznej przy niekonwencjonalnym wykorzystaniu instrumentów akustycznych. Obecnie skoncentrowany na minimalizmie, transowości oraz permanentnych repetycjach odpowiednio połączonych ze sobą plam dźwiękowych. Oprócz działalności solowej współtworzy: duet Kondensator Przepływu, trio Tape oraz audio-wizualny kwartet Tirvyous Wagon.

JULIAN KULCZYŃSKI
Poznański muzyk, instrumentalista i dj związany z lokalnymi inicjatywami, debiutujący ze swoim solowym projektem. Fascynując się współczesną muzyką elektroniczną stara kreować zróżnicowane struktury dźwięku przy wykorzystaniu analogowego instrumentarium. Bazując na prostych, intuicyjnych melodiach, podstawowych oscylacjach i sprzężeniach zwrotnych eksperymentuje z sonicznymi teksturami, kształtując repetytywne, przestrzenne aranżacje inspirowane filozofią minimalistów.

AN ON BAST
Pod tym pseudonimem ukrywa się Anna Suda, kompozytorka i producentka muzyki elektronicznej. Rok 2006 to początek jej kariery: publikuje swój pierwszy album, zostaje wybrana spośród tysięcy kandydatów do udziału w Red Bull Music Academy w Melbourne. Aktywna przez ostatnie 10 lat na międzynarodowej scenie klubowej i eksperymentalnej, zbudowała solidną reputację wysokiej jakości live-actów house i techno granych z użyciem instrumentów hardwarowych. Wyjątkowa kombinacja jej bogatej wyobraźni i doskonałych zdolności technicznych pozwala jej serwować wyjątkowe doznania muzyczne.

NANOOK OF THE NORTH
Duet, w którego skład wchodzą producent Piotr „Hatti Vatti” Kaliński oraz kompozytor i skrzypek Stefan Wesołowski. O Kalińskim było szczególnie głośno przy okazji jego solowych wydawnictw, producenckiej płyty HV/NOON nagranej wraz z weteranem polskiego hip-hopu Mikołajem Bugajakiem oraz współpracy z wokalistką Misią Furtak. Stefan Wesołowski ma na swoim koncie dwa albumy (Kompleta i Liebestod) i kontrakt z renomowaną wytwórnią Mute Song. Pochodzący z Trójmiasta artysta ma również na koncie ścieżkę dźwiękową do nominowanego do nagród BAFTA filmu Marlon Brando o sobie.

RESINA
Resina to pseudonim artystyczny Karoliny Rec, utalentowanej wiolonczelistki, kompozytorki i muzykoterapeutki. Na scenie muzyki niezależnej obecna jest od blisko dziesięciu lat. Zasila lub zasilała zespoły takie jak m.in.: Kings of Caramel,, Anthony Chorale, czy zespół nominowanego do Paszportów „Polityki” Michała Bieli. Jest współautorką licznych wydawnictw płytowych, a także muzyki do kilkunastu spektakli teatralnych (w tym świetnie przyjętego Pinokia w Nowym Teatrze). Resina jako pierwsza polska artystka w historii podpisała na początku tego roku kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records,

THOSTEY
Młody producent z Poznania, który swój warsztat rozwija od czterech lat i już zwrócił uwagę brytyjskiego undergroundowego labelu Pegdoll. Muzyka Thosteya to połączenie hip-hopowych sampli, elektronicznych brzmień i eksperymentów z field recordingiem.

 

Poprzedni artykułŚKPR ma kolejnego reprezentanta Polski
Następny artykuł60-metrowy komin wyburzony [FOTO/VIDEO]