Strona główna Wydarzenia Świdnica Ekologiczne śniadanie dla świdniczan

Ekologiczne śniadanie dla świdniczan [FOTO]

0

Koktajl z jarmużu i ze szpinaku, pasztet z selera, ciasto z kaszy jaglanej czy sałatkę z ciecierzycy można było dziś skosztować na Ekobazarze w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Świdnicy. Ekologiczne śniadanie szkoła przygotowała na finał akcji „Tydzień z hasłem Piękna (od)nowa”.
Ekobazar zakończył trwający od 19 kwietnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych „Tydzień z hasłem Piękna (od)nowa”. – Akcja miała na celu pobudzić świdniczan do aktywności i do zdrowego odżywiania. W środę wraz z uczniami ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie chodziliśmy z kijkami wokół zalewu Witoszówka. W czwartek mieliśmy dzień piękna w placówce. W gabinetach kosmetycznych nasze uczennice robiły makijaże i masaże. Natomiast w piątek odbyły się wykłady poświęcone zdrowemu żywieniu, ale również aktywności fizycznej – relacjonuje dyrektor ZSP w Świdnicy Dorota Fortuna-Rataj.

Dziś szkoła zaprosiła mieszkańców na ekologiczne śniadanie. – Zachęcaliśmy świdniczan do udziału w ekobazarze przygotowując degustację na Rynku. Można było skosztować zielonego smoothie, czyli koktajlu z jarmużem oraz pasztetu z selera opowiada Dorota Fortuna-Rataj. Wśród produktów głównie wegańskich przygotowanych na ekologiczne śniadanie znalazły się także herbata z pokrzywy, sałatki z ciecierzycy, humusy czy ciasto z kaszy jaglanej. – Współpracujemy z Kooperatywą124, która wystawiła dziś sery z kozieradkimówi dyrektor ZSP w Świdnicy. Na stoiskach oprócz bezpłatnego poczęstunku można było także kupić ekologiczne produkty jak chociażby miód, oleje czy chleb.

Chcemy pokazać, że jesteśmy szkoła otwartą dla świdniczan. Ponadto tym roku nasza Szkoła Policealna Służ Społecznych i Medycznych będzie obchodziła 60-lecie. Ten jubileusz upoważnia nas, by głosić idee zdrowia. Dawniej kształciliśmy pielęgniarki, dziś sektor społeczno-medyczny – stwierdza Dorota Fortuna-Rataj. Uroczystość planowana jest na listopad i będzie połączona z 20-leciem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie, która również należy do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.Chcemy zaprosić sławy kolarskie – naszego absolwenta Rafała Majkę i Macieja Bodnarazapowiada dyrektor ZSP w Świdnicy.

Tekst: AN
Zdjęcia: Jacek Dyderski