Strona główna Wydarzenia Świdnica Żywa lekcja o Marii Skłodowskiej-Curie (FOTO)

Żywa lekcja o Marii Skłodowskiej-Curie (FOTO)

0

Historię wybitnej uczonej, jedynej kobiety dwukrotnie wyróżnionej Nagrodą Nobla za swoje osiągnięcia naukowe poznawała dziś w ramach Żywej Lekcji Historii młodzież z III LO w Świdnicy. Nieprzypadkowo uczniowie zgłębiali wiedzę na temat życia Marii Skłodowskiej-Curie. Słynna badaczka, jest bowiem od 55 lat patronką szkoły.

Żywa Lekcja Historii została zorganizowana przez III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy we współpracy ze świdnickim kinem po raz 11. Tym razem młodzież mogła w niecodziennej formie zapoznać się z życiem i pracą Marii Skłodowskiej-Curie. Nieprzypadkowo wybrano właśnie tą słynną naukowiec, która jest jedyną kobietą dwukrotnie wyróżnioną Nagrodą Nobla za swoje osiągnięcia w dziedzinach – fizyki i chemii. – Wydarzenie wpisuje się w 70-lecie naszej szkoły. Chciałam zaznaczyć, że Maria Skłodowska-Curie jest patronką naszej szkoły od 55 lat. W maju będzie rocznica nadania placówce jej imienia. Lekcja nie ma na celu jedynie przybliżenia życia kobiety sukcesu, ale przede wszystkim historii naszej szkoły i jej patronki – mówiła Beata Szumska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. Biografię wybitnej naukowiec i jej nieprzeciętną postać w interesującej inscenizacji z elementami teatru i muzyki zaprezentowali uczniowie świdnickiej szkoły. Przedstawienie połączono także z przemówieniem współczesnej kobiety, która poświęciła się nauce – prof. Joanny Wyki z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W trakcie wydarzenia wręczono nagrodę przyznaną w konkursie na autorski tekst piosenki o Marii Skłodowskiej-Curie. Jak zauważyła jedna z organizatorek konkursu Joanna Szałek, zwyciężył wesoły, aczkolwiek treściwy utwór uczennic – Joanny Radoń i Karoliny Grzybowskiej. Lekcję podsumował premierowy seans filmu „Maria Skłodowska-Curie” z Karoliną Gruszką w roli głównej.

Pomysłodawczyniami kolejnej edycji Żywej Lekcji Historii w Świdnicy były nauczycielki III LO – Marzena Łysoniek i Joanna Szałek. W wydarzeniu udział wzięła także prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

Tekst: AN
Zdjęcia: Anna Pawłowska