Strona główna Wydarzenia Świebodzice Raj dla parkurowców w Świebodzicach (FOTO)

Raj dla parkurowców w Świebodzicach (FOTO)

0

Park dla pasjonatów Parkour ma dużo różnych drążków, barierek oraz linek do zwisania. Wybudowała go jedna z najlepszych firm w Polsce, specjalizująca się we flow parkach. Świebodzicki street workout jest już gotowy. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu miejsce w powiecie świdnickim.
Plac do ulicznego treningu – bo tak w szerokim znaczeniu można przetłumaczyć sformułowanie – powstał z potrzeby mieszkańców, który zgłosili projekt do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego 2016. Pojawiły się na nim urządzenia do ćwiczeń parkourowych i streetowych. Wśród nich znajdują się m.in. poręcze do podciągania, drabinki do wspinania, kółka gimnastyczne, ławeczka, drążek „żmijka”, climba bar, rura do pole dance, drążki na różnych wysokościach, a także tablica, na której pokazano przykładowe rodzaje ćwiczeń. Urządzenia do placu zostały dobrane po konsultacji z młodymi ludźmi, uprawiającymi taki sport. Obecnie pozostał jeszcze do wykonania teren wokół placu – ścieżki i naturalne ogrodzenie z żywopłotu.
Budowa street workoutu nieco przesunęła się w czasie. Wykonawca nie zdążył z terminami, dzięki czemu gmina Świebodzice zaoszczędziła około 20 tys. zł. Zamiast 60 tys. zł zapłaciła 40 tys. zł.
– Przepraszamy za mały poślizg – nie z winy miasta. Mam nadzieję, że miejsce to będzie służyć rekreacji i stanie się kolejną, ciekawą alternatywą do uprawiania sportu – mówi burmistrz Świebodzic Bogdan Kożuchowicz.
Oprócz placu do street workoutu na terenie Świebodzic jest także do dyspozycji kilka mini siłowni pod chmurką, ogólnodostępne boiska oraz skatepark. Z wszystkich tych miejsc mieszkańcy mogą korzystać przez cały rok.

***

Parkour jest formą aktywności fizycznej polegającą na efektywnym, użytecznym i bezpiecznym przemieszczaniu się po dowolnym terenie. W praktyce osoba uprawiająca parkour – zwana traceurem (czyt. traserem) – przeskakuje przez murki i barierki, wspina się na ściany i skacze między wszelkimi napotkanymi przeszkodami.

Street workout (pol. uliczny trening) aktywność fizyczna polegająca na wykorzystywaniu elementów zabudowy miejskiej do wykonywania ćwiczeń opartych głównie o kalistenikę. Mimo że taki typ treningu jest w powszechnym użyciu od długiego czasu, określenie ‘street workout’ powstało dopiero około 2009 roku.

Agnieszka Bielawska-Pękala
rzecznik prasowy UM Świebodzice