Strona główna Temat dnia Młody fizyk z II LO najlepszy na Dolnym Śląsku

Młody fizyk z II LO najlepszy na Dolnym Śląsku

0

Pierwsze miejsce na Dolnym Śląsku w 66. Olimpiadzie Fizycznej dla ucznia II LO – Tomka Pasternaka i awans do zawodów ogólnopolskich! Takiego sukcesu dawno w Świdnicy nie było. Województwo reprezentować będzie tylko 3 uczniów.

Licealista od października ubiegłego roku zmagał się z zadaniami teoretycznymi i doświadczalnymi, kolejnych, coraz trudniejszych części. Po ogłoszeniu listy finalistów, okazało się, że spośród 11 uczniów ostatniego etapu dolnośląskiego zakwalifikowanych do zawodów ogólnopolskich zostało trzech, a Tomek z sumą punktów 71, znacząco wyprzedził konkurentów, zajmując pierwszą lokatę w województwie. Dobrze to rokuje przed finałem, który odbędzie się w Warszawie od 22 do 25 kwietnia.

Sukces ten był możliwy dzięki pracowitości i szczególnym cechom charakteru ucznia II LO. Jak sam mówi: „Uczenie się treści praw na pamięć nic nie da! Dużą rolę odgrywa wyobraźnia, instynkt, poczucie jak funkcjonuje świat i umiejętność zadawania sobie pytań. Zagadnienie zrozumiałeś dopiero wtedy, kiedy potrafisz samemu znaleźć oraz wygenerować problem, a następnie rozwiązać go lub przynajmniej zrozumieć dlaczego nie potrafisz go jeszcze rozwiązać! W rozwijaniu powyższych cech pomaga eksperymentowanie, chociażby w warunkach domowych, które poprzedzone będzie dogłębną, teoretyczną analizą problemu.”

Tomasz Pasternak odpowiedniego podejścia do problemów i zadań wykraczających poza szkolny kanon posmakował na zajęciach Studia Talent organizowanych przez Politechnikę Wrocławską. To dr inż. Piotr Biegański, pracownik Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej prowadził zajęcia, podczas których Tomek „nauczył się, jak w fizyce zrobić coś z niczego”. Duże wsparcie i pomoc przy wykonywaniu eksperymentów konkursowych otrzymał również od swojego taty, magistra inżyniera Romana Pasternaka. W szkole opieką otoczył go nauczyciel fizyki Tomasz Pietrzak.

Znajdując się w gronie 73 finalistów etapu centralnego, Tomek ma szansę reprezentować Polskę, jako członek pięcioosobowej drużyny, w Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej, która odbędzie się w Indonezji.

/informacja i zdjęcie II LO w Świdnicy/