Strona główna 112 Koncert neonazistów. Służby i gmina nie zareagowały?

Koncert neonazistów. Służby i gmina nie zareagowały?

2

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w minioną sobotę w wiejskiej świetlicy w Grodziszczu polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour zorganizowała koncert, którego gwiazdą był zespół Oidoxie – jeden z filarów niemieckiej sceny neonazistowskiej. Rzecznik gminy twierdzi, że o charakterze imprezy dowiedział się w ostatniej chwili. Policja miała ograniczyć się do sprawdzenia, czy mieszkańcom i uczestnikom nic nie grozi.

Jacek Harłukowicz opisuje, że przygotowania do imprezy neonazistów, w której ostatecznie miało wziąć udział około 300 osób, trwały w Bielawie i Dzierżoniowie od tygodnia. „Grzegorz Oleśkiewicz, rzecznik świdnickiej policji, w rozmowie z „Wyborczą” przyznał w niedzielę, że służby o planach zorganizowania neonazistowskiego zlotu wiedziały na długo przed publikacjami „Wyborczej”. W sobotę kilkudziesięciu policjantów monitorowało okolice tej imprezy. Nie po to, by zapobiec ewentualnemu łamaniu prawa poprzez propagowanie faszystowskiego ustroju, ale by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom imprezy i okolicznym mieszkańcom.” – pisze autor informacji. Oficer potwierdza, że takie działania zostały podjęte. – Prowadzimy także postępowanie, które ma wyjaśnić, czy doszło do propagowania treści niedozwolonych polskim prawem – mówi Oleśkiewicz Swidnica24.pl.

Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Świdnicy zapewnia, że świetlica została wynajęta prywatnej osobie na imprezę urodzinową. Informację o tym, że zostanie tam zorganizowany koncert, miał uzyskać w ostatniej chwili. –  W odpowiedzi na zapytanie informuję, że podanie o wynajęcie świetlicy zostało skierowane do Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnicy przez osobę prywatną, celem zorganizowania uroczystości rodzinnej, okolicznościowej – dodaje. – Po powrocie z Dnia Sołtysa przejeżdżałem przez Grodziszcze, ale nic niepokojącego nie widziałem – mówi rzecznik. Przyznaje jednak, że nie wysiadł z samochodu. Jak zapewnia Waligóra, do zniszczeń w sali nie doszło.

  • Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa./Konstytucja RP/

/red./