Strona główna Polityka Fundacja Krzyżowa o koncercie neonazistów

Fundacja Krzyżowa o koncercie neonazistów [Oświadczenie]

4

Ze zmartwieniem i dużym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z prasowymi doniesieniami o koncercie i spotkaniu z udziałem osób związanych z ruchami neonazistowskimi, który odbył się w sąsiadującym z Krzyżową Grodziszczu – czytamy w oświadczeniu, nadesłanym przez Zarząd Fundacji Krzyżowa Dla Porozumienia Europejskiego.

Na zdjęciu siedziba Fundacji Krzyżowa

Jak już informowaliśmy, w ubiegłą sobotę w wiejskiej świetlicy w Grodziszczu polska komórka neonazistowskiej organizacji Blood & Honour zorganizowała koncert, którego gwiazdą był zespół Oidoxie – jeden z filarów niemieckiej sceny neonazistowskiej. Sala została wynajęta pod pozorem urządzenia urodzin. Nikt koncertu nie przerwał.

Oświadczenie Zarządu Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego
w związku ze zjazdem członków organizacji neonazistowskich
w dniu 11 marca br. w Grodziszczu (gm. Świdnica)

Ze zmartwieniem i dużym zaniepokojeniem zapoznaliśmy się z prasowymi doniesieniami o koncercie i spotkaniu z udziałem osób związanych z ruchami neonazistowskimi, który odbył się w sąsiadującym z Krzyżową Grodziszczu.

Nawiązywanie do ideologii nazizmu, faszyzmu czy komunizmu jest oczywistym łamaniem prawa. Naszą dezaprobatę budzi dodatkowo fakt, że wydarzenie odbywało się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, gdzie 28 lat temu odbyła się Msza Pojednania – symbol pojednania polsko-niemieckiego i początek dobrosąsiedzkich stosunków obu państw, a 75 lat temu spotykali się członkowie opozycyjnej grupy Krąg z Krzyżowej, która stanowczo sprzeciwiała się narodowemu socjalizmowi. Członkowie tej grupy za swoją postawę i krytykę nazizmu zapłacili życiem.

Fundacja „Krzyżowa” swoją działalnością przypomina jak ważna w budowaniu Europy jest odwaga cywilna, sprzeciw wobec totalitaryzmów, międzynarodowy dialog i pojednanie. Co roku, w ramach projektów edukacyjnych, gościmy tysiące młodych ludzi z Polski, Niemiec i innych krajów europejskich, którzy udowadniają, że taki dialog jest możliwy, ważny i bardzo potrzebny. W pracy edukacyjnej wspierają nas liczni partnerzy, w tym również samorządy Dolnego Śląska i ziemi świdnickiej, którzy podobnie rozumieją i wspierają nasze zobowiązania wobec społeczeństwa.

Wobec wydarzeń, które miały miejsce w naszym sąsiedztwie kilka dni temu, ale które zdarzają się również w innych częściach naszego regionu, kraju i Europy, czujemy się w obowiązku zwrócić uwagę na edukację obywatelską jako jedną z recept na przeciwdziałanie zagrożeniu upowszechniania się postaw nacjonalistycznych.

Prezentowanie postaw ludzi odważnych i niezachwianych w działaniu na rzecz pojednania, edukacja historyczna, dialog międzynarodowy, szukanie porozumienia i zrozumienia pomimo różnic, które oczywiście istnieją w Europie, są bardzo ważnymi elementami budowania społeczeństwa otwartego i świadomego swojej tożsamości. Jednym z kluczowych warunków kształtowania postaw obywateli świadomych przeszłości, ale odpowiedzialnych za swoją przyszłość, jest stanowcze negowanie zachowań i stanowisk, które służą fałszywemu ideologizowaniu systemów totalitarnych. Dlatego wobec ostatnich wydarzeń nie chcemy pozostać obojętni.

Zarząd Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego

Poprzedni artykułKolejne mecze młodzieży ŚKPR-u
Następny artykułJeżyk i Śnieżek czekają na drugą szansę