Filmy, animacje poklatkowe, przedstawienia teatralne, pokazy cyrkowe, niezwykłe lekcje w galeriach sztuki współczesnej, a przede wszystkim warsztaty z wielu dziedzin to ubiegłoroczne efekty realizacji pomysłów animatorów kultury z terenu Dolnego Śląska. Można pozyskać środki na realizację kolejnych projektów.
Łącznie 30 osób mogło zrealizować swoje marzenia i zachęcić innych do aktywnego uczestniczenia w kulturze. Reprezentowali oni środowiska związane z domami kultury i szkołami. Byli to także wolni strzelcy, którzy utworzyli zespoły i znaleźli osoby chcące włączyć się pracę w projekcie. Realizację tych pomysłów umożliwił 3-letni program Narodowego Centrum Kultury pn. Bardzo Młoda Kultura, którego operatorem na Dolnym Śląsku jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Operator programu wspólnie z lokalnymi samorządami i instytucjami kultury rozpoczyna od marca serię spotkań informujących o tegorocznej edycji programu.
Program Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku współfinansowany jest ze środków Narodowego Centrum Kultury oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Jego tegoroczna edycja rozpoczyna się od serii spotkań informacyjnych w Świdnicy, Głogowie, Jeleniej Górze i Wiszni Małej, na których osoby zainteresowane realizacją pomysłów z zakresu edukacji kulturowej będą mogły poznać szczegóły programu. Niezmiennym elementem projektu jest dwuetapowe konkursowe postępowanie kwalifikujące dla uczestników, dwudniowe warsztaty dla zwycięskich zespołów, podczas których będą mogły podnieść swoje kompetencje, a po warsztatach realizacja pomysłów w ramach regrantingu. Niezmienna także pozostaje kwota na realizację projektu, która wynosi 10 tys. zł i wymóg, aby zespoły były tworzone przez trzy osoby, reprezentujące środowisko oświaty i kultury. Forma i pomysł na inicjatywę ograniczone są jedynie kreatywnością uczestników.
Zeszłoroczna edycja programu ożywiła przestrzeń kulturalną w dziesięciu miejscowościach regionu. Projekty były realizowane w Bielawie, Bolesławcu, Bolkowie, Gaworzycach, Jaworze, Kamiennej Górze, Kromnowie, Legnicy, Wleniu i Wrocławiu. W ramach programu zrealizowano m.in. projekty filmowe, teatralne, muzealne, z zakresu sztuki cyrkowej i rzemiosł artystycznych. Działania obfitowały w spotkania edukacyjne, konferencje, warsztaty, próby, pokazy, happeningi. Liczba tego rodzaju przedsięwzięć zbliżyła się do 300, w których łącznie wzięło udział ponad 2000 osób. Dla większości uczestników udział w projekcie wiązał się z odkrywaniem szans i możliwości jakie oferują lokalne instytucje kultury wspierane przez animatorów i liderów kultury.
Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, dolnośląski operator programu BMK, zaprasza wszystkich miłośników kultury w niebanalnym wydaniu, animatorów i edukatorów na pierwsze spotkanie informacyjne, które odbędzie się już 7 marca br. w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa około 3 godziny. Kolejne spotkania zaplanowano w Głogowie (14 marca), Jeleniej Górze (21 marca) i Wiszni Małej (22 marca). Aktualności dotyczące programu i spotkań informacyjnych zamieszczane są na stronie www.bardzomlodakultura.pl oraz na portalu Facebook – fun page Bardzo Młoda Kultura na Dolnym Śląsku.