Strona główna Wydarzenia Strzegom Zmarł przyjaciel Strzegomia

Zmarł przyjaciel Strzegomia

0

W niemieckim Winsen zmarł prof. Horst Aschenbach (na zdjęciu z kwiatami). Był wieloletnim przewodniczącym Bundesheimatgruppe Striegau (Związek byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia).

Na początku lat 90-tych XX w. Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej nawiązało stosunki robocze i przyjacielskie z tą organizacją. Przewodniczącym był wtedy Helmut Jakob, a jego zastępcą prof. Horst Aschenbach.

Współpraca między naszymi organizacjami układała się bardzo poprawnie, a z czasem przerodziła się w autentyczne przyjaźnie międzyludzkie – informuje Edmund Szczepański, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej.

Prof. Aschenbach był redaktorem czasopisma „Heimatblaetter”, które ukazywało się dwa razy w roku. Prawie w każdym numerze pojawiały się informacje o dniu dzisiejszym współczesnego Strzegomia. Profesora interesowały sukcesy i nowości Strzegomia, i takie chętnie zamieszczał na łamach swojego biuletynu. Interesowała go również historia, a w szczególności historia naszego miasta. I tutaj okazał się wielkim znawcą dawnego Strzegomia. Przez wiele lat gromadził swoje archiwum dotyczące miasta i Ziemi Strzegomskiej. Całą swoją wiedzę udostępniał wszystkim zainteresowanym. Pasja kronikarska zaowocowała powstaniem kroniki Strzegomia pt. „Stadt und Kreis Striegau 1871 – 1918” w roku 2000, jego autorstwa.

Urodził się 30 listopada 1926 r. w Strzegomiu na obecnej Al. Wojska Polskiego 40. Do szkoły podstawowej chodził do obecnego Zespołu Szkół Zawodowych przy ul. Krótkiej. W 1960 r. wraz z Helmutem Jakobem zorganizowali „Związek byłych mieszkańców niemieckich Strzegomia”. Prof. Horst Aschenbach został przewodniczącym niemieckiego związku w roku 2000 i pełnił tą rolę do 2015 r. kiedy zrezygnował ze względu na wiek i stan zdrowia.

– Ze względu na zasługi w krzewieniu przyjaźni między polskimi i niemieckimi mieszkańcami Strzegomia, w 2015 r. Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej nadało tytuł Honorowego Członka TMZS dla prof. Horsta Aschenbacha. W osobie profesora tracimy przyjaciela i wielkiego miłośnika Ziemi Strzegomskiej – podkreśla Edmund Szczepański.

Tomasz Wanecki, UM Strzegom