Strona główna Kultura Wileńska Rzeźnia Literacka po świdnicku

Wileńska Rzeźnia Literacka po świdnicku

0

Cykliczne spotkania w formie pojedynków literackich zainicjowane w Domu Kultury Polskiej w Wilnie przez Bożenę Mieżonis i Wojciecha Korycińskiego nabierają tempa, gromadząc publiczność zainteresowaną współczesną literaturą polską. Ich celem jest prezentacja nowoczesnych idiomów poetyckich i twórczości autorów pochodzących z Dolnego Śląska, a przyjęta forma „pojedynku” autora z publicznością ma charakter polemiczny i sprzyja licznym sporom i napięciom.


16 lutego w pojedynku wzięła udział świdnicka poetka, badaczka kultury i doktor nauk humanistycznych Barbara Elmanowska. Spotkanie otworzyła dyskusja na temat tradycji romantycznej i jej (nie)aktualności wobec przemian polskiej poezji awangardowej, co wywołało wiele emocji wśród uczestników, gdyż Barbara Elmanowska i prowadzący pojedynek Wojciech Koryciński opowiadając się za nowoczesnym podejściem względem poezji, weszli w spór estetyczny z publicznością, która czuje się wciąż spadkobiercami poezji romantyków: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Polemika jednak ustąpiła miejsca zaintrygowaniu, gdyż poetka zaprezentowała publikację „Czarny Pegaz”, skupiając się na portretach artystów, którzy zostali pochowani na świdnickich nekropoliach, ale przez pewną część życia związani byli z Wilnem. Autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła sylwetki Tadeusza Bilińskiego, Tadeusza Gadomskiego i Władysława Orłowskiego. Po zaintrygowaniu przyszła kolej na tragizm – poetka opowiadała o pracy nad doktoratem „Tekst i widmo – o dziennikach z obozów koncentracyjnych”, co przykuło uwagę publiczności, która zadawała wiele pytań i dzieliła się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniami lekturowymi dotyczących tego zakresu tematycznego.

Spotkanie zakończył tradycyjnie Turniej Jednego Wiersza, w którym zostały nagrodzone utwory Kristiny Użenaitie i Wiaczesława Zienkiewicza. Wszystkich zainteresowanych życiem Polaków na Litwie zachęcamy do lektury polskich portali: zw.lt i wilnoteka.lt
Spotkania w ramach Wileńskiej Rzeźni Literackiej są współfinansowane z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy z Ambasadą RP w Wilnie.

/opr. red./