Strona główna Wydarzenia Gmina Świdnica Schronisko młodzieżowe ma sześć lat

Schronisko młodzieżowe ma sześć lat

0

13 tysięcy gości i ponad 30 tysięcy noclegów – tak w wielkim skrócie można podsumować 6 lat działalności Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. Dokładnie 1 lutego 2011 r. obiekt po byłej szkole podstawowej zyskał nową funkcję. Na przestrzeni tych kilku lat ze schroniska mogli korzystać także młodzi mieszkańcy gminy, jak i seniorzy, uczestnicząc w licznych projektach.

Obiekt powstał w wyniku prac związanych ze zmianą użytkowania budynku byłej szkoły podstawowej. Na ten cel Gmina Świdnica otrzymała 1,1 mln zł. dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD) w ramach Działania 6.5 – działanie wspierające infrastrukturę turystyczną i kulturową (schroniska).

– Długo zastanawialiśmy się jak zagospodarować obiekt po byłej szkole podstawowej w Lubachowie. Pojawiały się propozycje sprzedaży obiektu, przebudowy na mieszkania socjalne. Ostatecznie zwyciężyła opcja schroniska, a inspiracją do tego działania była wizyta w mieście partnerskim Maldegem, gdzie istnieje schronisko młodzieżowe, które służy nie tylko władzom gminy, ale przede wszystkim młodzieży i ułatwia rozwijanie współpracy. Z perspektywy tych 6 lat jesteśmy przekonani, że był to dobry wybór, bowiem oprócz rzeszy turystów, z nowoczesnego obiektu korzystają zarówno najmłodsi mieszkańcy gminy, uczestnicząc w warsztatach wokalnych, zimowym i letnim wypoczynku, a także seniorzy – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Lokalizacja schroniska stanowi doskonała bazę turystyczną dla pieszych, rowerowych i samochodowych wypraw w pobliskie Góry Sowie oraz liczne atrakcje Ziemi Świdnickiej i Wałbrzyskiej. Przez te wszystkie lata schronisko zorganizowało wiele projektów m.in. „Kto kogo gryzie”, „Moja EKOjczyzna”, „AsertywNIE Używkom”, a także warsztaty wokalne, Dni Gór, XI Złaz Turystów Pieszych Dolnego Śląska, warsztaty maturalne i taneczne, kursy przewodnikowskie.

Nawiązaliśmy m.in. stałą współpracę z Biurem Turystycznym ALASKA i Biurem Turystycznym EDUTOUR oraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym z Mińska Mazowieckiego, który w tym roku organizuje 4 z rzędu wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży. Od 2012 roku bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych, zajmując kolejno: brązowe, srebrne i trzy złote wyróżnienia za co serdecznie dziękujemy wszystkim gościom odwiedzającym nasze schronisko – mówi dyrektor schroniska Sebastian Krzywda.

/UG Świdnica, opr. red./