Naukowcy i studenci liczą populację nietoperzy na całym Dolnym Śląsku W najbliższy piątek pojawią się w świdnickiej katedrze, w której mieszka największa kolonia karlików malutkich w Polsce.
Karliki od lat mają się znakomicie na strychu katedry. To pod względem liczebności jedna z największych kolonii nietoperzy na Dolnym Śląsku (większa jest tylko w Jaskini Niedźwiedziej), ale największa dla gatunku karlika malutkiego w Polsce. W świdnickiej świątyni mieszka ok. 700 osobników. Ile dokładnie, sprawdzą naukowcy i studenci Uniwersytetu Wrocławskiego.
– Wszystkie gatunki nietoperzy objęte są ścisła ochroną prawną. Szczególnie chronione są w okresie zimowym, gdy zapadają w sen zwany hibernacją. Temperatura ich ciała zbliżona jest wówczas do temperatury otoczenia, dzięki czemu spowolnione zostają wszystkie procesy życiowe i nietoperze mogą przeżyć zimę korzystając ze zgromadzonych jesienią zapasów tłuszczu. Każde dodatkowe i niepotrzebne wybudzenie powoduje znaczne zmniejszenie tkanki tłuszczowej, niezbędnej aby doczekać wiosny. Pamiętajmy więc, aby zimą (od listopada do końca marca) nie wchodzić do podziemi, w których hibernują nietoperze – przypomina dr Joanna Furmakiewicz.