Strona główna Wydarzenia Strzegom Świątecznie w Strzegomiu i Żarowie

Świątecznie w Strzegomiu i Żarowie

0

Mieszkańcy powiatu świdnickiego włączają się do przedświątecznej atmosfery. Spotkania zorganizowano m.in. w Strzegomiu i Żarowie.

dsc_3816Wieczerza Wigilijna w Strzegomiu

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia odbyła się w Strzegomiu Wieczerza Wigilijna dla mieszkańców naszej gminy. Uroczystość była wspaniałym przeżyciem, dostarczyła wszystkim wielu wzruszeń, znakomicie odzwierciedliła atmosferę zbliżających się świąt. Tegoroczna wieczerza odbyła się 18 grudnia br. w Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”. Jej organizatorem byli: burmistrz Strzegomia, Strzegomskie Centrum Kultury oraz organizacje pozarządowe gminy Strzegom. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania – jak to jest w zwyczaju – przełamali się opłatkiem, złożyli sobie życzenia, zaśpiewali kolędy, a także skosztowali tradycyjnych potraw wigilijnych.

Po raz kolejny ludzie udowodnili, że można się zjednoczyć i razem przeżywać przygotowania do Bożego Narodzenia. Uczestnikom spotkania życzenia świąteczne złożyli: burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta, ks. Marek Żmuda – proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu – Tomasz Marczak oraz – w imieniu organizacji pozarządowych – Eugenia Zasińska, przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Strzegomiu. Pięknym dopełnieniem niedzielnej wieczerzy były Jasełka, które – pod kierunkiem nauczycieli Małgorzaty Bobowskiej i Agnieszki Marczak – przedstawili uczniowie PSP nr 2 w Strzegomiu. W świąteczny klimat wieczerzy wigilijnej świetnie wpisały się także stoiska z ozdobami bożonarodzeniowymi przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 2, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Strzegomiu oraz przedstawicieli sekcji rękodzielnictwa artystycznego i haftu.

Tomasz Wanecki, Biuro Promocji UM Strzegom

Miasteczko Świętego Mikołaja w Żarowie

Na żarowskim targowisku w niedzielę, 18 grudnia po raz kolejny stanęło mikołajkowe miasteczko. A w nim mnóstwo atrakcji przygotowanych przez organizatorów imprezy Młodzieżową Radę Miejską w Żarowie, Żarowską Wspólnotę Samorządową, Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminne Centrum Kultury i Sportu, TKKF „Chemik” oraz Urząd Miejski w Żarowie. Święty Mikołaj razem z ekipą elfów oraz resztą swoich bajkowych przyjaciół przez jeden dzień zamieszkali w Żarowie. Po raz pierwszy świąteczna impreza połączona została z bożonarodzeniowym kiermaszem.

Frajdą dla wszystkich uczestników mikołajkowej imprezy była nie tylko sama wizyta Świętego Mikołaja, który jak zawsze nie zawiódł i przybył do Żarowa z workami prezentów, ale przede wszystkim liczne niespodzianki, przygotowane przez jego nieodłącznych pomocników. – Nie zmieniła się sama formuła Miasteczka Świętego Mikołaja, ale w tym roku, z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy przygotowaliśmy więcej atrakcji. Wśród nich były warsztaty zdobienia bombek, które prowadziła Elżbieta Kulas z Gminnego Centrum Kultury i Sportu, kalambury oraz karaoke. Nie zabrakło strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych i pracowników żarowskiej Spółdzielni Socjalnej „Raz Dwa Trzy”, którzy zapraszali dzieci do swoich pojazdów. Był popcorn, cukrowa wata, gorąca czekolada i herbata, a także kiełbaski z grilla. Rozstrzygnęliśmy także konkursy na bożonarodzeniową kartkę oraz wielki test historyczny „Co ty wiesz o Żarowie?”. W Żarowie Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich, dlatego serdecznie dziękujemy tym najbardziej zaangażowanym. Bez Waszej pomocy, nie byłoby dziś tyle radości – mówili radni Rady Miejskiej Iwona Nieradka i Norbert Gałązka.

Miasteczko Świętego Mikołaja to były nie tylko atrakcje dla wszystkich mieszkańców. Podczas kiermaszu bożonarodzeniowego, który odbywał się w tym czasie na żarowskim targowisku można było nabyć świąteczne smakołyki, bombki, choinki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Po raz pierwszy swoje prace zaprezentowała także Pracownia Fotografii „Z przymrużeniem oka” działająca przy GCKiS. Zdjęcia uczestników pracowni zawisły na choinkach, a każdy chętny mógł zabrać je ze sobą. Był także czas na świąteczne życzenia i wspólne kolędowanie z żarowskim chórem Senyor Rici.

W finale harcerze z 23. Gromady Zuchowej „Leśne Duszki” ze Świdnicy przekazali na ręce burmistrza Leszka Michalaka, radnych Rady Miejskiej Romana Koniecznego i Iwony Nieradka, radnej powiatu świdnickiego Urszuli Ganczarek oraz mieszkańców Betlejemskie Światełko Pokoju.

Magdalena Pawlik, UM Żarów

Poprzedni artykułCzyja to papuga?
Następny artykuł„Zrezygnować z zachowań anarchistycznych”