Strona główna Wydarzenia Świebodzice Aktywni i pełni pomysłów

Aktywni i pełni pomysłów

0

Energii mają więcej niż nastolatkowie, pomysłów też im nie brakuje. Chcą aktywizować innych i integrować środowisko. Seniorzy skupieni w świebodzickim Stowarzyszeniu „Senior=Aktywny Obywatel” podsumowali swoją działalność.

seniorzy-1Stowarzyszenie jest efektem pierwszej edycji projektu, realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej wspólnie z Fundacją Integracji Społecznej PROM, pod nazwą „Senior=Aktywny Obywatel”. Dzięki drugiej edycji ze stowarzyszenia wyłoniła się Świebodzicka Rada Seniorów.

– Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania naszego stowarzyszenia, przede wszystkim pani dyrektor OPS Izabeli Siekierzyńskiej, która była pomysłodawcą projektu, a także pani Dominice Chylińskiej z Fundacji PROM, koordynującej nasze działania. Dziękujemy także za wszelką pomoc i wsparcie ze strony władz miasta i burmistrza Bogdana Kożuchowicza – podkreślała Bogumiła Kuliberda, prezes Stowarzyszenia „Senior=Aktywny Obywatel”.

Goście obejrzeli prezentację, podsumowującą działania stowarzyszenia, a także występy artystyczne w wykonaniu utalentowanych seniorów: wokalny i taneczny.

Obecnie w stowarzyszeniu działa 67 osób. Jedną z ciekawszych inicjatyw, podjętych przez seniorów skupionych w Świebodzickiej Radzie Seniorów jest koperta życia – akcja skierowana do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych, polegająca na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych, w tym nr pesel. Informacje będą pomocne służbom ratowniczym w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Obie edycje projektu „Senior=Aktywny Obywatel”, dofinansowane były z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 ASOS.

Agnieszka Bielawska-Pękala, UM Świebodzice, opr. red.