Strona główna Wydarzenia Świętowali Niepodległość

Świętowali Niepodległość

0

Msze święte, biegi, składanie kwiatów – Świebodzice i Strzegom świętowały Dzień Niepodległości.

Świebodzice

Przy dźwiękach werbli, hymnie narodowym i w wyjątkowo podniosłej atmosferze mieszkańcy miasta uczcili 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny oraz złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego była jednym z elementów miejskich obchodów narodowego święta. Przed południem świebodziczanie cieszyli się z rocznicy, uczestnicząc w wydarzeniach sportowych: Biegu Niepodległości i Marszu Nordic Walking.

Msza święta z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych i zaproszonych gości odprawiona została w kościele pw. św. Mikołaja. Wzięli w niej udział: poseł na Sejm RP Ireneusz Zyska, burmistrz Bogdan Kożuchowicz, zastępca burmistrza Krystian Wołoszyn, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek, a także licznie reprezentowane organizacje i stowarzyszenia wraz z pocztami sztandarowymi. Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz dziekan Józef Siemasz. Po mszy krótki rys historyczny zaprezentował Janusz Zieliński, a następnie zgromadzeni przeszli pod tablicę Marszałka Józefa Piłsudskiego, by tam złożyć wiązanki. Uroczyście odśpiewano hymn państwowy, a następnie delegacje złożyły kwiaty. – Dziękuję wszystkim za liczny udział w uroczystości, dziś obchodzimy radosne święto i tym bardziej cieszę się, że jesteśmy w tym dniu razem – powiedział na zakończenie uroczystości burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Zupełnie inny, ale także bardzo radosny charakter, miała przedpołudniowa – sportowa część obchodów święta. V Bieg Niepodległości i IV Marsz Nordic Walking zorganizowany przez OSiR Świebodzice i Urząd Miejski zgromadził na trasie sporą grupę mieszkańców, którzy właśnie w taki sposób postanowili świętować odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Na wszystkich, którzy 11 listopada przybyli pod halę OSiR Świebodzice Sp. z o.o. czekało wiele atrakcji – nie tylko sportowych: było śpiewanie pieśni patriotycznych z harcerzami ze Szczepu Imago, malowanie twarzy w barwach narodowych, biało-czerwone balony i chorągiewki, wspólne zdjęcie z wielką biało-czerwoną flagą oraz gorąca herbata z sokiem malinowym i żurek z bułką.

Biegacze mieli do pokonania dwa dystanse: na 4 i 8 km, marsz z kijkami przeprowadzono na dystansie 4 km. Mimo naprawdę niskiej temperatury humory wszystkim dopisywały, a na mecie stawili się chyba wszyscy, którzy stanęli na starcie. Warto dodać, że najmłodszą „biegaczką” była mała Zosia, która dystans pokonała w wózku, wraz z mamą i siostrą. Najstarszym i bardzo doświadczonym biegaczem okazał się pan Józef Żubr, liczący 76 wiosen! W biegu na 8 km wystartował także Przewodniczący Rady Miejskiej Łukasz Kwadrans. W marszu prym wiodły nasze aktywnie panie seniorki ze Stowarzyszenia Senior=Aktywny Obywatel. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Zwycięzcy w swoich kategoriach otrzymali medale oraz upominki z rąk prezesa OSiR Świebodzice Janusza Zielińskiego oraz Łukasza Kwadransa przewodniczącego RM.

Strzegom

Świętowanie 98. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęło się od mszy św. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. biskup Ignacy Dec. Podczas nabożeństwa wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński wyróżnił medalem „Pro Partia” księdza biskupa Ignacego Deca, za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Natomiast burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta wręczył księdzu prałatowi Markowi Babuśce honorowy tytuł „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej” w uznaniu zasług na rzecz gminy Strzegom i jej mieszkańców.

Po zakończonej mszy wszyscy w uroczystym przemarszu udali się pod pomnik I. J. Paderewskiego. W swoim przemówieniach burmistrz Strzegomia oraz wicewojewoda podkreślali znaczenie wolności w historii kraju oraz potrzebę umacniania pamięci o tym, czego na przestrzeni lat doświadczała Polska. Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie medali „Pro Patria”: Joannie Baniukiewicz, ks. Grzegorzowi Cebulskiemu, Irenie Dębek, Piotrowi Fedorowiczowi, Ewie Gratzke, Bogdanowi Kożuchowiczowi, Beacie Moskal-Słaniewskiej, Małgorzacie Schabowskiej oraz Zbigniewowi Suchycie. Po odczytaniu Apelu Pamięci połączonego z Apelem Smoleńskim nastąpiło składanie wieńców i wiązanek przez poszczególne delegacje.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Strzegomskim Centrum Kultury, gdzie jako pierwszy, przed publicznością, zaprezentował się Zespół Folklorystyczny „Kostrzanie”. Następnie wystąpiły dzieci z sekcji muzycznych, działających przy SCK. Na scenie zaprezentował się także Józef Kuźma oraz zespół „Retro”. Gwiazdą wieczoru była popularna piosenkarka Ewa Bem, która wykonała swoje największe przeboje.

Wszyscy podkreślali, że strzegomskie obchody miały podniosły charakter i że stanowiły godne uczczenie tej ważnej daty w historii naszego narodu.

Poprzedni artykułDrużyna II LO jedzie do Europarlamentu
Następny artykułPrezydent Świdnicy w składzie Komitetu Honorowego Referendum ws. Aborcji