Muzeum Dawnego Kupiectwa i Antykwariat Wu-eL ze Szczecina zapraszają na wystawę „Romantycy z wizytą w Świdnicy”. Wernisaż zaplanowano na w czwartek, 20 października 2016 r. o godz. 18.00. w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Rynek 37. Wystawa potrwa do 27 listopada 1016 r. Wstęp wolny.
Wystawa została zorganizowana w oparciu o rękopisy Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego ze zbiorów dr. Wojciecha Lizaka – właściciela Antykwariatu „Wu-el” w Szczecinie. W nowatorski sposób pokazano wielkie postacie polskiej literatury poprzez pryzmat miejsc, w których one przebywały. W przypadku Adama Mickiewicza będzie to Drezno, gdzie pisał „Dziady”, Paryż, w którym żył, Rzym, gdzie tworzył Legion Polski, czy Konstantynopol, gdzie zmarł.
Wszystkie grafiki pochodzą z epoki i znakomicie oddają ducha czasów, w których przyszło żyć autorowi „Pana Tadeusza”. W przypadku Słowackiego ilustracją są grafiki z Libanu, gdzie w ormiańskim klasztorze wieszcz zaczął pisać „Anhellego” oraz ze Szwajcarii, znajdującej się w tytule jego poematu miłosnego. Podobnie zostały przedstawione sylwetki Zygmunta Krasińskiego i Fryderyka Chopina. Na wystawie prezentowana jest m.in. autentyczna grafika Cypriana Kamila Norwida, także grafiki, dokumenty oraz listy Elizy, Luizy i Antoniego Radziwiłłów, jak również listy Teofila Lenartowicza. Celem ekspozycji jest przypomnienie postaci wybitnych Polaków żyjących i tworzących w okresie romantyzmu. Były to osoby niezwykle zasłużone dla kultury polskiej, ich działalność podtrzymywała ducha narodowego w okresie zaborów.
Zbiór oryginalnych pamiątek zaprezentowanych w muzeum będzie interesującym uzupełnieniem wiedzy dla uczniów, jak również zapewne dla wielu osób dorosłych. Po raz pierwszy w Świdnicy eksponowane będą oryginalne rękopisy polskich trzech wieszczów. Ideą wystawy jest również ukazanie kontekstu historycznego z okresu ich życia poprzez prezentację oryginalnych grafik przedstawiających miejsca pobytu i działalności Mickiewicza, Słowackiego czy Chopina. Wśród najcenniejszych eksponatów prezentowane będą rękopisy: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, list Adama Mickiewicza do Józefa Bohdana Zaleskiego z 1841 r., autograf wiersza „Proroctwo” Juliusza Słowackiego, list Zygmunta Krasińskiego do Słowackiego z 1840 roku. Działalność polskich romantyków przyczyniła się do zachowania w XIX w., okresie bardzo trudnym dla utrzymania tożsamości narodowej, dumy z przynależności do narodu polskiego, jego przeszłości i dokonań.
Dobiesław Karst, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy