Strona główna Wydarzenia Żarów Co znaleziono w kapsule czasu?

Co znaleziono w kapsule czasu?

0

Dziś w pracowni konserwatorskiej Archiwum Państwowego we Wrocławiu, w obecności pracowników Archiwum, radnych Rady Miejskiej i żarowskich historyków otwarta została kapsuła czasu znaleziona niedawno podczas remontu dachu zabytkowej kaplicy cmentarnej w Żarowie. Znaleziony dokument pochodzi z 5 sierpnia 1903 roku i zawiera informacje o powstaniu i budowie cmentarza oraz zabytkowej kaplicy.

_dsc5183– To dla nas bardzo cenne znalezisko! Zgodnie z przepisami dokument pozostanie w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, a do nas trafi jego kserokopia oraz ponad stuletnia tuba, w której znajdowało się to znalezisko. Dokument zachowany jest w bardzo dobrym stanie i choć napisany jest w języku niemieckim, udało nam się rozszyfrować, że zawiera informacje o budowie zabytkowej kaplicy cmentarnej – mówi Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.

Murowaną z czerwonej cegły, neogotycką kaplicę na cmentarzu przy dzisiejszej ul. Armii Krajowej w Żarowie wybudowano prawdopodobnie w latach 1911 – 1913. Tegoroczny remont dachu odsłonił skrywaną przez lata tajemnicę. – Poznaliśmy zawartość tajemniczej tuby odnalezionej na dachu zabytkowej kaplicy, ale musimy jeszcze poczekać na jego dosłowne tłumaczenie. Nie mniej jednak i tak jest to dla nas cenne znalezisko – dopowiada burmistrz Leszek Michalak.

Magdalena Pawlik, UM w Żarowie
Zdjęcia UM w Żarowie

Poprzedni artykułPoloniści powalczą w Goszczu
Następny artykułZginął pod kołami ciężarówki [FOTO]