Strona główna Wydarzenia Marcinowice 1,5 miliona złotych na remonty kościołów

1,5 miliona złotych na remonty kościołów

0

Aglomeracja Wałbrzyska przyznała środki na modernizację kościołów w gminie Marcinowice na kwotę 1 415 291,90 zł. Jest to projekt partnerski, liderem którego jest parafia pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach i ks. proboszcz Marcin Czchowski.

1-niemal-poltora-miliona-na-modernizjacje-kosciolow-w-gminie-marcinowiceLider Aglomeracji Wałbrzyskiej prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej na ręce ks. Marcina Czchowskiego  przekazał dokumenty potwierdzające przyznanie dofinansowania ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych RPO WD 2014-2020.

Z prawdziwą przyjemnością przekazuję dokumenty, które są oficjalną decyzją i pozwalają zaciągać zobowiązania finansowe. Kwota dofinansowania to 1 415 291,90 zł na zadania w czterech kościołach, zgodnie z wnioskiem złożonym przez parafię Rzymskokatolicką pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach. Eksperci, którzy opiniują wnioski są anonimowi, nikt nie wie jak zostaną ocenione projekty. Projekt parafii Rzymskokatolickiej pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach został oceniony bardzo wysoko i dzięki temu otrzymał dofinansowanie. Jest to duża kwota jak na tak małą gminę, to cieszy. Gratuluję i życzę zrealizowania planów – mówił  Roman Szełemej.

– Jesteśmy wdzięczni wójtowi gminy Marcinowice Władysławowi Gołebiowskiemu i pracownikom gminy pani Ewie Fiedler-Łeńskiej i pani Dagmarze Gorlowskiej za wsparcie w postaci przygotowania wniosku, realizacji i rozliczania projektu. Bez pomocy gminy pozyskanie dotacji byłoby dla nas duszpasterzy bardzo trudnym zadaniem – mówił ks. Marcin Czchowski.

W ramach projektu prace przeprowadzone zostaną w czterech kościołach.

W kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Strzelcach przeprowadzony zostanie remont kościoła, wykonane tynki elewacyjne oraz remont i przebudowa instalacji elektrycznej i nagłaśniającej, a także renowacja organów firmy Schlag & Söhne.

W kościele filialnym pw. Matki Boskiej Różańcowej w Szczepanowie zaplanowane jest dokończenie elewacji wraz z remontem wieży oraz renowacja organów firmy Schlag & Söhne.

Kolejny obiekt to kościół filialny pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Zebrzydowie. W ramach projektu zostanie wykonany remont elewacji zabytkowego kościoła, który zabezpieczy go przed niszczeniem.

Czwarty ujęty w projekcie obiekt to kościół pw. Św. Michała Archanioła w Wirach. Remont obejmie zabezpieczenie zniszczonych elementów zabytku oraz remont wieży.

Całkowita wartość projektu to: 1 665 049,30 zł. Zakończenie jego realizacji zaplanowano na koniec sierpnia 2018 r.

Większość zaplanowanych prac jest niezbędna do wykonania od zaraz. Musielibyśmy, jako mieszkańcy i parafianie sami sfinansować koszty remontu. Jednak pojawiła się możliwość sięgnięcia po środki Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Aglomeracji Wałbrzyskiej. Dzięki temu będzie nas to kosztowało tylko 15% wartości wszystkich prac – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski.

Małgorzata Wilk, UG Marcinowice

Poprzedni artykułStrażacy szukają zaginionych wędkarzy [FOTO] [AKTUALIZACJA]
Następny artykułPaweł Krysiak powalczy na trasie Rajdu Dolnośląskiego